X
تبلیغات
از فرش تا عرش
کنگره 60 یک مرکز علمی و تحقیقاتی در حوزه اعتیاد و مواد مخدر است و به منظور ارائه طریق به مصرف کنندگان مواد مخدر و خانواده های آنان ، که همواره به دنبال رهائی از اعتیاد بوده اند و راه حل منطقی پیدا نکرده اند برای رسیدن به درمان و رهایی از اعتیاد تشکیل شده است
از فرش تا عرش
من آب می آورم تو آنقدر بنوش که سیرآب شوی اما نه زیر آب ... 
قالب وبلاگ
لینک دوستان


عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر

نام کتابی است که توسط آقای مهندس حسین دژاکام  بنیانگذار جمعیت احیای انسانی کنگره 60 و در زمینه راهنمائی درمان اعتیاد در سال 1377 نوشته شده است .
متون کتاب تحقیقی است مستند از صورت مسئله اعتیاد به مواد مخدر و روش درمان تدریجی ( تیپرینگ ) که تاکنون صدها نفر با آموزش ها و بکارگیری آن توانسته اند به درمان قطعی اعتیاد برسند و می تواند مورد استفاده بیماران انواع مواد مخدر ،  خانواده ها ، پزشکان ، محققین و پژوهشگران و قضات قرار بگیرد .
در بخشی از مقدمه کتاب آمده است :
کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر شامل تجربیاتی است که پس از 17 سال اعتیاد مستمر به مواد مخدر و ترک های گوناگون و بی نتیجه به رشته تحریر درآمده است و در نهایت به خواست خداوند روشی مورد کاوش قرار گرفت که به سهولت قابل استفاده برای انسان هائی است که راه خود را گم کرده اند و هر چه تلاش نموده اند ، برای رهائی از اعتیاد راهی پیدا نکرده اند . نویسنده در پایان کتاب آورده است :

بیائید
این آتش ویرانگر را مهار کنیم
و آتش را تبدیل به بزرگترین پرنده نمائیم
که سرعت صوت را همراه داشته باشد
و سرعت نور با نمایش بهترین رنگ ها
تا به مکانی برسیم که از آنجا انشعاب یافته ایم
به جهت فرمان نوری باشیم که خداوند می خواهد
نه آتشی که همه چیز را ویران نماید
و نمایش نور از شعله آتش
و استادی باشید برای شعله های آتش
که می خواهند سوار بر نور بشوند
و از خاکستر شدن گریزان هستند

چاپ هفتم این کتاب در 325 صفحه و توسط انتشارات درسا به چاپ رسیده است .

نويسنده : مهندس حسين دژاكام
انتشارات درسا

تلفن پخش : 77 45 46 66 - 021

گروه سایت کنگره 60 

[ یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 ] [ 10:40 AM ] [ کامران ]

دستور جلسه این هفته :

عدالت ، آیا همه افراد در کنگره 60 با هم برابرند ؟

به واقع ، حرکت ما در رسیدن به تعادل که مفهومی از عدالت می باشد ، از معرفت شروع می شود و از معرفت و کسب دانش و آگاهی به عمل سالم می رسیم و از نتیجه عمل سالم ، عدالت پدیدار می گردد. موضوع عدالت ، موضوعی نیست که بتوان به راحتی در مورد آن مطلب نوشت یا سخن گفت ،  این دستور جلسه ، امسال برای اولین بار در لیست دستور جلسات سالانه ، توسط موسس کنگره 60 قرار گرفته است . اگر به آرم کنگره 60 دقت کرده باشیم ، در قسمت بالای آرم ، واژه عدالت قرار دارد ، در ضلع سمت راست معرفت و در ضلع سمت چپ ،عمل سالم قرار گرفته است.

در موضوع اعتیاد و درمان قطعی آن ، رسیدن به عدالت درونی یکی از موضوعات بسیار مهم است و یکی از نتایج آموزش های جهان بینی می باشد . انسانی که بتواند در درون خویش و بین نیروهای درونی خود عدالت را برقرار کند ، قدر مسلم در زندگی بیرونی نیز می تواند انسان عادلی باشد .
یکی از تخریبهای مهم اعتیاد و مصرف مواد مخدر در شهر وجودی انسان ، بر هم زدن نظم و تعادل نیروهای درونی است .
در واقع بخش اعظم نیروهای درونی صرف مصرف مواد مخدر و حالات ناشی از آن ( نشئگی و خماری ) می شود و در سایر بخش ها کمبود انرژی ونیرو به وضوح قابل تشخیص است .

در فرایند درمان اعتیاد و به تعادل رسیدن جسم و روان و جهان بینی ، تعادل درونی تا حد زیادی برقرار می گردد و از سوی دیگر معرفت و کسب آگاهی و دانش درست زندگی کردن ، ما را به عمل سالم نزدیک می کند و در نتیجه به عدالت نیز قدری نزدیک می شویم .

...


ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و هفتم تیر 1389 ] [ 0:59 AM ] [ کامران ]


سري جلسات عمومي نمايندگي حافظ با دستور جلسه شيشه و تخريبهاي آن و دومين سال رهايي آقاي علي صباحي به استادي آقاي احمد ربيعي برگزار گرديد

ابتدا سخنان استاد جلسه :
كنگره 60 بيشتر از اكثر افرادي كه مصرف شيشه دارند از تخريبهاي اين ماده مخرب اطلاع دارد .چند سال پيش وقتي اولين سري از مصرف كنندگان شيشه براي درمان وارد كنگره شدند جناب مهندس دژاگام گفتند : يك مصرف كننده شيشه مانند گنجشكي است كه مورد اصابت يك گلوله توپ قرار ميگيرد ! واين عظمت تخريب اين ماده را ميرساند .بعد از مدتي كه تحقيقاتي روي اين ماده انجام گرفت مشخص شد كه ازنظر جسمي اين ماده چه تخريبهاي شديدي روي سيستم مغز و ساير اعضاي شخص مصرف كننده ميگذارد مي توان دريك جمله چنين گفت : كه اين ماده مخدر يك فاجعه است . ويژگي مغز انسان اينست كه هر ماده اي نمي تواند از غشاي سلولها گذر كند و وارد مغز بشود و در واقع بعنوان سدي مستحكم عمل مي كند . اما آمفتامينها و روانگردانها موادي هستند كه اين سد را مي شكنند واز اين غشا عبور مي كنند و وارد مغز مي شوند و حفره هايي را در داخل مغز ايجاد مي كنند . تحقيقات نشان داده مثلا" اگر مصرف كوكايين فعاليت مغز را 400 برابر مي كند ، مصرف شيشه اين فعاليت را به 1200 برابر حد معمول مي رساند . و اين واقعا" وحشتناك است درست مانند فردي كه تحمل برداشتن 100 كيلو باررا دارد و وزني معادل صدبرابر آن را از جا بلند كند . جاي شكرش باقيست كه كنگره 60 بهترين متد وروش را اعلام و ابداع كرده است كه اگر قرار است شخصي با مصرف شيشه بدرمان برسد ( ترياك ) بهترين گزينه براي اين كار است . و شخص مصرف كننده شيشه اي كه بسياري از سيستمهايش بهم ريخته و كاملا" نامتعادل است مي تواند بااين روش (DST ) بدرمان قطعي برسد واين درست همان چيزي است كه خيلي از مراكزي كه خارج از كنگره بدنبالش هستند ونمي توانند پيدايش بكنند .! چند ماهي است كه در مركز مطالعات اعتياد كلينيكي بعنوان كلينيك ترك شيشه راه انداري شده است و زماني كه روانشنسانان اين كلينيك ساعتها بصورت خصوصي با يك مصرف كننده شيشه مشاوره مي كنند ، كاملا" مستصل مي شوند و...

 
در مورد علي عزيز :
در سفر اول دو ماهي طول كشيد كه علي توانست مقدار مصرفش را تثبيت كند ولي بعد از آن سفر خوب و منظمي داشت . تخريب بسيار بالايي داشت . علي 30 سال مصرف ترياك داشت . براستي كه 30 سال زندگي با مواد مخدر شوخي نيست و در اين مدت همه زندگي انسان تحت شعاع قرار مي گيرد ...در سفر دوم نكته اي كه علي را دركنگره نگه داشت اين بود كه كار را تمام شده ندانست . و خيلي از مسايل خارج از كنگره از قبيل خانواده و كار و خيلي مسايل ديگر در اولويت دوم قرار داد تا توانست به درماني كه مد نظر كنگره است برسد ... با وجود اينكه از نظر سن وسال علي آقا در حكم پدر من بود ولي هميشه حرف شنوي داشت و در شعبه انقلاب كمكها و خدمات زيادي انجام داد و در حال حاضر هم در نمايندگي حافظ بعنوان مرزبان در حال خدمت است ... در تمام اين سالها همسرم با صبر استقامتي مثال زدني همواره كنارش بود و دخترش نيز اورا دراين رهايي خيلي كمك كرد ....

.[تصویر: 
4e0n9yh41k8oks0iq.jpg]

 

آرزوي علي : آرزو مي كنم همه مسافريني كه در كنگره هستند قدر همسفرهاي خودرا بدانند و بايكديگر زندگي همراه با آرامشي داشته باشند .

صحبتهاي علي :
من برگي هستم از درخت تنومند وبارور كنگره و هر چه هستم و دارم از بركت حضورم در كنگره است. از جناب دژاكام سكاندار كشتي كنگره 60 و تمام اساتيد كنگره تشكر مي كنم . در مورد دوران اعتيادم اينكه : من آمدم برادر كوچك خودم رااز اعتياد نجات بدهم ولي خودم گرفتار شدم و به جايي رسيدم كه حال بسيار خرابي داشتم . به غير از افرادمصرف كننده اطرافيان فرد نيز در چشيدن اين تلخكامي شريك هستند . قبل از اينكه به كنگره بيايم رنگم مثل ذغال شده بود . من 30 سال تمام هر روز ترياك مصرف مي كردم و زماني كه محل كارم حاضر مي شدم همه چيز برايم مهيا بود و اي كاش نبود . اميدوارم خداوند به هر كسي اگر ميخواهد چيزي بدهد اول ظرفيتش را بدهد . من اين ظرفيت رانداشتم . گاهي اوقات فكر مي كنم كه هر راهنماي ديگر بجز آقاي احمد ربيعي رااگر انتخاب مي كردم نمي توانستم برهايي برسم . دراوايل سفرم يك روز تصميم گرفتم كه از كنگره بروم .آقاي ربيعي صدايم كرد وگفت كجا ؟ گفتم من شرايط كارم طوري است كه نمي توانم به كنگره بيايم . آقاي ربيعي حرفي زد كه خيلي تكانم داد . ايشان گفتند : فرض كن 5 ميليارد تومان در حساب بانكي داري ولي بازهم يك معتادي ! از آن لحظه تحت فرمان راهنما قرار گرفتم . بنظر من كنگره يك عاشوراي درون است كه بين دوراهي قرار مي گيري . يكي راه آزادگي و رهايي است و راه ديگر راه رذالت و اسارت است . بايد انتخاب كرد كه به كدام طرف مي خواهي بروي و كدام راانتخاب مي كني ؟
درتمام اين 30 سال اعتيادم شبي نبود كه با تصور فردا مصرف نكردن بخوابم و اين آرزوي تمام اين روز وشبهايم بود . به هردري زدم نشد كه نشد . ولي وقتي به كنگره آمدم متوجه شدم كه براستي رهايي از اعتياد نياز به حركت وصبر دارد و كار يك يا دو شب نيست . اميدوارم همه سفر اوليها قدر جايگاه خود را بدانند و فكر نكنند با برهايي رسيدن همه چيز تمام شده است .

[تصویر: cl2rybdb75rrt38u9tn.jpg]
صحبتهاي همسفر علي (دخترش ):
من هم در اين 30 سال سختيهاي بسياري كشيدم . مي توانم بگويم اعتياد پدرم درست زمان تولد من تا دوسال پيش طول كشيد . شايد بخاطر گريه هايم صحبت كنم ولي اين گريه از سر شوق و خوشحالي است . خدارا شكر ميكنم چون اگر اين مراتب را پشت سر نگذاشته بودم هيچ وقت لياقت اين جايگاه را نداشتم . در اين تمام اين سالها من بنوعي گم شده بودم و خيلي سعي مي كردم ك خودم را پيدا كنم راههاي مختلفي مثل فلسفه ، روانشناسي و مديتيشن و ... راامتحات كرده بودم تا بفهمم كه براستي كي هستم .. در كنگره فهميدم كه بايد صبوري پيشه كنم واگر كاري هر چند كوچك قرار است اتفاق بيافتد مي بايست حس مسؤليت پذيري بزرگي پشت آن باشد . فهميدم براي رسيدن به آرامش نبيد منتظر فرصتها بنشينم و اگر مي خواهم بخشيده بشوم بايد خيلي خوب ببخشم تا درهاي كائنات برويم باز شود فهميدم كه اگر انسان آهسته و پيوسته برود هيچ مقصدي برايش دور و دست نيافتني نيست ياد گرفتم كه بي خطر نمي توان خطر كرد . دوستان مسافر تواضع و فرمانبرداري بهترين صفت يك شاگرد خوب است ! دوستان همسفر آينده متعلق به كساني است كه مي دانند كه چگونه صبور باشند ومنتظر بمانند . ..

 

پيام تولد :
علي عزيز حركت و شروع از يك نقطه سياه تا رنگين كمان يعني از هيچ به درياي بيكران رسيدن . كه انجام آن نوري است به سوي ماوراء
دومين سال رهاييت پرشگون وگلباران باد


گزارش -مسافر همايون

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:38 AM ] [ کامران ]

ترجمه و تدوين
دكتر نازي اكبري عضو هيئت علمي كنگره 60

متادون چيست ؟

متادون اولين‌بار در زمان جنگ جهاني دوم در كشور آلمان ساخته شد. زماني كه عرضة ترياك در اروپا به دليل آغاز جنگ جهاني دوم متوقف شد مصرف كنندگان ترياك دراروپا و خصوصاً در آلمان كه تعدادشان كم نبود با مشكل جدي مواجه شدند. در ميان مصرف كنندگان آلماني ، مقامات عاليرتبه نظامي نيز از جمله هرمان‌گورينگ (جانشين هيتلر) به چشم مي‌خوردند. شيمي دانان و شركت‌هاي داروسازي آلمان به سفارش مسئولين كشور ماده‌مخدر مصنوعي جديديي توليد كردندكه به خشخاش متكي نبود. شيمي‌دانان موفق به توليد دارويي شدند كه نه تنها مؤثر بود بلكه ماندگاري آن نيز در بدن بيشتر از ساير مواد مخدر بود.


مدت زمان تأثير هروئين در بدن حدود 2 ساعت است در نتيجه مصرف كنندگان نياز دارند كه چندين‌بار در روز از اين ماده استفاده كنند درحاليكه اين دارو ميانگين بين 24 تا 74 ساعت ، با درنظر گرفتن ميزان مصرف و سوخت و ساز بدن افراد ، تداوم دارد . نام اين دارو يا ماده مخدر مصنوعي متادون بود. با گذشت زمان متادون داروي منتخب پزشكاني شد كه سعي در درمان بيماري اعتياد و وابستگي به موادمخدر داشتند و دارند .

متادون


متادون به چه شكل استفاده مي‌شود ؟
متادون ماده‌مخدر مصنوعي است كه به صورت قرص ، شربت و آمپول مورد استفاده قرار مي‌گيرد و نوع قرص و شربت آن با دوزهاي مشخص به طور خوراكي مصرف مي‌شود. اين ماده مي‌تواند معمولاً خماري و اشتياق معتادان به هروئين را تا 24 ساعت كنترل كند. بيماران معمولاً از نظر فيزيكي به همان اندازه به متادون وابسته هستند كه به هروئين و يا هر ماده‌مخدر ديگري وابسته بودند .


معتادان پس از هر بار استفاده از هروئين و گذشت ساعات اوج نشئگي ، مدت زمان كوتاهي حالات طبيعي داشته و پس از آن با خماري روبرو مي‌شوند . اين خماري و حس نياز مي‌تواند عوارضي شبيه به آنفلوآنزا با درد ، اضطراب و افسردگي.......... داشته باشد .


اين دوره يا سيكل تكراري ، هر 4 تا 8 ساعت با استفاده از هروئين تكرار مي‌شود. برخي از متخصصين بر اين باورند كه اين دوره يا سيكل با استفاده از متادون قابل كنترل است. از نظر علمي احتمال چنين امري وجود دارد چرا كه متادون با سرعت كمتري به سيستم بدن وارد و رها مي‌شود و مدت طولا‌ني‌تري از هروئين و يا هر موادمخدر ديگري در بدن باقي مي‌ماند. موادمخدر با گيرايي كوتاه مدت مانند هروئين  و مرفين باعث ايجاد و تداوم نوعي فرايند غيرطبيعي در مغز شده كه باعث اختلال در احساس سلامتي و روند عملكرد طبيعي بدن مي‌شوند .


استفاده از متادون در شرايط قطع مصرف مواد مخدر باعث قطع بسياري از اين روندهاي تخريبي شده و بسياري از عملكردهاي بيولوژي سيستم عصبي را به حالت طبيعي در مي‌آورد .
اما آنچه كه بايد درنظر گرفته شود اين است كه متادون به عنوان جايگزيني براي ديگر موادمخدر استفاده شده و به خودي خود نوعي اعتياد است نه درمان !!

تأثيرات متادون
از معمول‌ترين عوارض استفاده از متادون مي‌توان از خواب‌آلودگي ، منگي ، ضعف ، ناخوشي ، خشكي دهان ، اختلال دريچه پروستات و تأخير در روند ادرار طبيعي ، يبوست و يا نوسان تنفسي نام برد .
حساسيت پوستي ، كهير ، خارش ، سردرد ، سرگيجه ، فقدان تمركز ، احساس مستي ، گيجي ، افسردگي ، ضعف بينايي ، رنگ پريدگي ، عرق كردن ، طپش قلب ، حالت تهوع و استفراغ از عوارض احتمالي استفاده از متادون مي‌باشند.


از غيرمعمول‌ترين عوارض استفاده از متادون مي‌توان از حساسيت آنافيلاكسي (نوعي مسموميت خوني) ، اُفت فشار خون كه باعث ضعف و از حال‌رفتگي مي‌شود ، سردرگمي ، توهم ، عدم تعادل در راه رفتن ، رعشه ، پرش عضلات و ضعف عضلاني نام برد. استفاده از متادون خطر انسداد و از كار افتادگي كليه‌ها را نيز همراه دارد .


علائم استفاده مفرط (overdose) يا استفاده بيش از حد متادون شامل موارد ذيل مي باشد:
خواب‌آلودگي ، گيجي ، رعشه ، تشنج ، منگي كه منجر به كما مي‌شود ، سرماي بدن ، افت فشار خون و كندي نسبي ضربان قلب مي‌باشد .

سم زدايي با متادون چيست ؟
سم‌زدايي با متادون معمولاً تحت نظر متخصصين صورت مي‌گيرد. در طول اين دوره درمان هر زماني كه شخص معتاد علائم خماري را تجربه كند به وي متادون داده مي‌شود. اين علائم عبارتند از عطسه ، خميازه ، آبريزش چشم‌ها ، آبريزش بيني ، عرق شديد ، تب ، گشادي مردمك چشم‌ها ، دل‌پيچه ، حالت تهوع ، بدن درد ، رعشه و تندخويي .
پس از چندين هفته تنظيم ميزان و مقدار استفاده و با وضعيت ثابت حال درمان‌جو، ميزان متادون به تدريج كاهش مي‌يابد. ميزان كاهش متادون بستگي مستقيم به عكس‌العمل‌هاي جسمي شخص دارد. هدف استفاده از متادون نگهداري عوارض خماري در حد قابل تحمل ، براي درمان‌جوست .

آيا متادون اعتيادآور است ؟
پاسخ به اين سؤال مثبت است. در طي تحقيقاتي كه در جهت كشف ميزان اعتياد به متادون در كشور انگلستان انجام شد اين موضوع به اثبات رسيد. به عنوان مثال در يكي از اين آزمايش‌ها به درمان جوياني كه چشمانشان بسته بود متادون و هروئين داده شد. هيچيك از آن ها قادر به تشخيص بين تأثير اين دو ماده‌مخدر نبودند. اين تحقيق نشان داد كه مشكل اضافي كه مصرف‌كنندگان متادون براي رهايي از هروئين تجربه مي‌كنند ترك خود متادون است ! ترك اوليه هروئين شايد در مدت يك هفته تا 10 روز ميسر باشد ولي ترك متادون مي‌تواند ماه‌ها يا سال‌ها طول بكشد .
عجيب آنكه متادون كه به عنوان ماده‌اي براي ترك موادمخدر بايد استفاده شود مرتباً در بازار سياه و به طور غيرقانوني خريد و فروش شده و باعث ايجاد شمار گوناگوني از مرگ در اثراستفاده بيش ار حد يا (overdose) شده است .


اعتياد به متادون بسيار خطرناك بوده و ترك آن هم بسيار مشكل. در تحقيقات NHSDA در آمريكا بسياري از افراد رها شده از مصرف هروئين معتقد بودند كه ”وحشت“ ترك هروئين به مراتب كمتر از ”عذاب“ ترك متادون است .
بسياري افراد از اعتياد به هروئين به اعتياد به متادون منتقل مي‌شوند و تنها وحشت عذاب ترك متادون باعث مي‌شود كه طول درمان سال‌ها ادامه يابد.آيا متادون راه چاره است ؟

تحقيقات در گلاسگو بريتانيا
دكتر راسل‌نيوكومب مطالعه و تحليل خاصي را در مورد ميزان مرگ و مير در اثر استفاده از متادون در شهر ليورپول انگلستان به انجام رساند . بر مبناي اين تحقيق وي به اين نتيجه رسيد كه طرح استفاده از متادون براي كاهش صدمات به معتادين ممكن است باعث افزايش تعداد قربانيان شود تا پيشگيري و درمان اعتياد .

وي يادآور مي‌شود كه متادون ماده بي‌خطري نيست. تأثير متادون بر افراد مختلف متفاوت است. ميزان مصرفي متادون يك شخص مي‌تواند براي شخص ديگر مسموميت ايجاد كند. اين به اين معناست كه شخص با استقامت بدني بالا مي‌تواند از متادون استفاده و به زندگي عادي خود ادامه دهد و همان مقدار متادون مي‌تواند براي شخص ديگري با استقامت پائين‌تر مرگ‌آور باشد .
اين تحقيق باعث بروز بحث ، گفتگو ، انتقاد و تبادل‌نظر در ميان متخصصين در اين زمينه شد. با اينكه عده‌اي با نظرات و يافته‌هاي دكتر نيوكومب موافق بودند ، عده‌اي نيز اعتبار تحقيقات وي را زير سؤال بردند چرا كه معتقد بودند از تعداد مرگ و مير ذكر شده در تحقيقات كلاسگو تعداد كثيري از تركيب داروهاي مختلف استفاده مي‌كردند و نمي‌توان به صحت اين تحقيق تكيه كرد .

چكيده‌اي از تحقيق و يافته‌هاي دكتر نيوكومب :
در دهه 1970 در انگلستان (35 سال پيش) سم‌زدايي در انگلستان معمول بوده ولي از دهه 80 با شيوع بيماري ايدز استفاده از سوزن مشترك يكي از راه‌هاي انتقال اين بيماري شناخته شده و درمان از طريق متادون به طور قانوني آغاز شد .

هدف درمان از طريق متادون
ـ بهبود بخشيدن به وضع سلامتي معتادين با استفاده از مواد كم خطر و خالص و اندازه‌گيري شده و تحت نظر متخصصين .
ـ پائين‌ آوردن ميزان دزدي و جنايت با در اختيار گذاردن متادون به صورت مجاني. به اين شكل كه آنان براي پرداخت هزينه مواد به دزدي و جنايت دست نزنند .
ـ بهبود بخشيدن به وضعيت اجتماعي معتادين ، روابط خانوادگي ، مالي ، كاري ، خانه و قوانين مسكن (مثلاً افرادي كه در يكي از مراكز مخصوص با استفاده از متادون اقدام به ترك مي‌كنند در ليست اولويت واگزاري خانه‌هاي دولتي قرار مي‌گيرند. به اين شكل از وضعيت كارتن‌خوابي نجات پيدا مي‌كنند. وقتي آدرس و مسكن داشته باشند مي‌توانند پول بيكاري بگيرند ـ جهت كاريابي به آنان كمك مي‌كنند و با داشتن آدرس مشخص پليس به راحتي مي‌تواند آنان را زير نظر داشته باشد.
ـ در واقع استفاده از متادون و حتي مرگ و مير ناشي از آن حداقل بهايي است براي مهار كردن شيوع بيماري HIV يا ايدز .
در سال 1988 ، 971مورد مرگ در اثر مسموميت با موادمخدر كنترلي اعلام شد. تا سال 1992 اين تعداد به 1001 رسيد و سه مورد مواد مشخص تجويزي يعني متادون ، مرفين و هروئين شناخته شد .
در طول 10 سال يعني سال 82 تا 92
ـ مرگ در اثر متادون از 16 مورد در سال به 131 مورد رسيد
ـ مرگ در اثر مرفين از 27 مورد در سال به 95 مورد رسيد
ـ مرگ در اثر هروئين از 11 مورد در سال به 51 مورد رسيد
منتقدين معتقدند با اينكه در گلاسگو تعدادي از افراد در اثر اُوردوز با متادون جان خود را از دست مي‌دهند ، در اثر نبود متادون اين احتمال وجود دارد كه تعداد بيشتري در اثر تركيب مواد متعدد خياباني جان خود را از دست دهند .
دكتر نيوكومب در برآورد تحقيقي خود به اين نتيجه مي‌رسد كه :
ـ اگر به طور كلي ميزان مرگ و مير در اثر استفاده از هروئين را با متادون مقايسه كنيم ـ ميزان تلفات در اثر استفاده متادون در سال 1990 شش برابر ، در سال 1991 سه برابر و در سال 1992 چهار برابر بيشتر از استفاده از هروئين بود. همچنين اگر ميزان مرگ و مير اتفاقي در رابطه با هروئين را با متادون مقايسه كنيم ميزان تلفات در اثر استفاده از متادون در سال 1990 چهار برابر ، سال 1991 سه برابر و در سال 1992 چهار برابر بوده است .
لازم به توضيح است با وجود اينكه ارقام ذكر شده در بالا نياز به تفسير و توضيحات و حتي بررسي بيشتري دارد ، اما به طور شفاف نشانگر اين واقعيت است كه ميزان تلفات و مرگ و مير در بين مصرف‌كنندگان متادون به مراتب بيشتر از مصرف‌كنندگان هروئين است .
دكتر نيوكومب در نتيجه‌گيري پاياني اين تحقيق متذكر مي‌شود كه يكي از سؤالات مطرح در اين تحقيق اين است كه چرا دست‌اندركاران امر ، توجه لازم را به عواقب استفاده از متادون معطوف نمي‌دارند ؟
وي معتقد است كه دولت مي‌بايست بيش از آنكه به مهار كردن موادمخدر به طور كل تمركز كند در سياست‌هاي خود ، به چگونگي كمك به معتادان و شناسايي چگونگي كاهش آسيب و ايجاد خطر براي سلامتي آنان بپردازد. يكي از نمايش‌هاي كليدي در جهت تشخيص اين آسيب‌ها پرداختن و تحت نظر گرفتن روند استفاده از مواد جايگزين و عوارض آن و تعداد مرگ و مير در اثر استفاده از مواد است .

از ديد دكتر نيوكومب براي مقابله با مرگ‌هاي ناشي از مصرف متادون ، شايد مي‌بايست از رژيم و درمان با استفاده از موادمخدر ديگري به جاي متادون استفاده كرد. به طور مثال مورفين يا ديامورفين. اين نظريه مورد بررسي مديركل مراقبت‌هاي باليني در كينگر كالج لندن قرار گرفت. وي در يكي از بيانيه‌هاي مطبوعاتي خود گفت :
« معتادين ميزان صحيح متادون تجويز شده را استفاده نمي‌كنند و شايد مي‌بايست به آنان مواد ديگري مانند هروئين تزريقي تجويز شود. ما مي‌بايست به دنبال راهي براي توقف روند استفاده و مصرف بيش از حد متادون و همزمان درمان ايمن معتادين باشيم. »

در پايان دكتر نيوكومب يادآوري مي‌كند كه استفاده از متادون به يادآورندة اين مَثَل در بين پزشكان است كه مي‌گويند : عمل جراحي با موفقيت انجام شد ولي مريض درگذشت ! اگر افرادي كه از هروئين به متادون روي‌ مي‌آورند در معرض خطر و ريسك بيشتري قرار مي‌گيرند ، با چه معياري مي‌توان تصميم گرفت كه چه تعداد مرگ و مير قابل قبول است ؟

نظر به اينكه ديدگاه دكتر نيوكمب و مديركل مراقبت‌هاي باليني در كينگركالج لندن كه مي‌گويد شايد بايستي به جاي متادون براي درمان اعتياد به معتادان مواد مخدر ديگري مثل هرويين تجويز كرد و اين برنامه به صورت پروژه تحقيقاتي در حال اجرا مي باشد ، خوب است نظرمهندس خودمان آقاي دژاكام كه در سخنراني خودش در كنگره سراسري اعتياد در دانشگاه سيستان و بلوچستان در 8 سال پيش ارائه كرد را بنويسم.

مهندس دژاكام در پايان مقاله خود كه تحت عنوان صورت مسئله اعتياد مطرح گرديد چنين مي‌گويد :
خارج از بحث‌هاي قانوني و حقوقي ، من به تجربه دانستم هيچ دارويي مناسب‌تر، قوي‌تر ، كم خطرتر ، ارزان‌تر و مفيدتر از خود ترياك براي ترك اعتياد يك معتاد وجود ندارد.

همچنين با صحبتي كه با ايشان داشتم با نظر آقاي دكتر نيو كمب كاملاً موافق هستند ولي مي گويند ، هرويين به دليل طول عمر و ماندگاري كوتاهش مناسب نيست اما ترياك با 25 نوع آلكالوييد قوي و نيرومندش جايگزين بسيار مناسبي مي‌باشد.

به هرحال استفاده از ترياك براي درمان اعتياد كه شامل پروتكل درمان به صورت كاهش تدريجي و پله‌اي در طول 11 ماه مي‌باشد به صورت جامع براي اولين‌بار در تاريخ 1997 توسط كنگره 60 در ايران مورد آزمايش قرار گرفت كه نتايج بسيار مطلوبي را تاكنون به ارمغان آورده است كه غيرقابل تصور مي‌باشد و بر همين مبنا كنگره 60 معتقد است كه اعتياد كاملاً قابل درمان مي‌باشد و من خودم در سفري كه در چندين مرحله به ايران داشتم از نزديك با اين موضوع برخورد نمودم و با افراد متعددي از كنگره 60 كه با اين روش درمان شده بودند مصاحبه داشته‌ام و هم‌اكنون نيز در حال تحقيق در كنگره 60 مي‌باشم .

لازم به توضيح است مشروح پروتكل درمان اعتياد با موادمخدر در كتاب عبور از منطقه 60 درجه زير صفر به زبان فارسي در سال 1997 توسط مهندس حسين دژاكام كه خودشان هفده‌سال مصرف‌كننده موادمخدر بوده‌اند ، نوشته شده است و تاكنون 6 مرحله تجديد چاپ شده است .


منابع :


_ www.drugscope.org.uk
_ NHSDA housedrug policy.gov/drugfact
_ Release Publications,National Drugsd legal,Londonادامه مطلب
[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:37 AM ] [ کامران ]
فن سيكليدين ( pcp)

Pcp  در اواخر دهه 1950 به عنوان يك داروي بيهوشي ساخته شد ولي به دليل عوارض جانبي همچون :  روان آشفتگي و گمگشتگي مصرف آن در اواخر دهه 1960 به عنوان مواد مخدر تحت سو مصرف قرار گرفت كه در آن سالها به نام سرنيلان و به عنوان يك د اروي بيهوشي براي حيوانات مورد مصرف قرارمي گرفت و در حال حاضر هيچگونه استفاده قانوني پزشكي ندارد و به صورت مخلوط با ساير توهم زاها شيوع گسترده اي پيدا كرد ه است .


Pcp  خالص پودر كريستالي سفيد رنگي است كه به راحتي در آب قابل حل مي باشد اما امروزه تركيب آن با مواد ديگر باعث تغيير رنگ از آجري تا قهوه اي و تغيير شكل از پودر به آدامس شده است . مواد شيميائي مورد نياز براي ساخت آن بسيار ارزان و قابل دسترس مي باشند و به صورت قرص ، پودر ، كريستال وجود دارد كه با توتون سيگار يا گراس مخلوط شده و تدخين مي گردد .مي شود آنرا انفيه كرد و يا از هر غشا مرطوبي ( واژن ، ركتوم ، چشم ) قابل  حل است .
اين ماده بسيار سريع و در مدت چند ثانيه اثر مي كند . در دوز هاي پائين تر احساس آرامش كاذب ، مورمور شدن و كرختي ايجاد مي كند و بتدريج تبديل به احساس جدائي ، دوري و بيگانگي نسبت به محيط پيرامون مي شود . بريده بريده حرف زدن ، عدم تعادل و هماهنگي در اندام ها همراه باحس قدرت و احساس شناور بودن مي شود كه از 4 تا 6 ساعت ادامه دارد . افسردگي متعاقب دوز حاد آن تا 24 ساعت ادامه مي يابد . در دوزهاي بالاتربرخي افراد دچار گيجي ،محبت، حالت آزار رساننده و اضطراب شديد مي شود و در اين مرحله منجر به خشونت هاي شديد رفتاري مي گردد كه يكي از خطرناك ترين عوارض سو مصرف pcp مي باشد و به مرگ فرد مصرف كننده و يا هر شخص ديگري منجر مي شود .
در صورت مصرف مداوم عوارضي چون خيرگي بدون هدف ، حركات سريع چشم ، راه رفتن نا متعادل ، توهمات شنوائي ، تغيير اشكال هندسي ، اختلالات رفتاري و فراموشي ظاهر مي شود . pcp   همانند اغلب مواد مخدر توهم زا وابستگي جسماني  حاد ايجاد نمي كند ولي اين ماده به ميزان زيادي باعث ايجاد وابستگي رواني مي شود.

جمعيت احياي انساني كنگره 60 - www.c60.ir

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:36 AM ] [ کامران ]

كتامين :

كتامين اخيراً به عنوان داروي كلوپ ها مشهور شده است چرا كه در شب نشيني  هاي كلوپ مصرف زيادي دارد . كتامين اثرات گسستگي مشابهي ايجاد مي كند . اين دارو به عنوان داروي بيهوشي بچه ها ساخته شد و در حال حاضر در دامپزشكي كاربرد دارد . برخي مصرف كننده ها تجربيات معنوي با آ ن دارند در حالي كه مصرف كننده هاي ديگري تحريك پذيري نا خوشايند ، گيجي ، سر گشنگي و رفتار غير منطقي را تجربه مي كنند اثرات منفي تري دارد در دوز هاي بالاتر ايجاد مي شوند . اثرات دارو 1 تا 4 ساعت  بسته به شيوه و مقدار مصرف دارو متغير است . در حال حاضر در ایران به علت عدم آگاهی فروشنده ها این دارو توسط افراد مصرف کننده از داروخانه های دام پزشکی تهیه و مورد سوء مصرف قرار می گیرد هرچند که در سطح شهر نیز به صورت غیر قانونی و با قیمتی بالاتر به فروش می رسد .

نام نام خياباني دوز مصرفي شكل طريقه مصرف
كتامين هروئين توهم زا 300-50 ميلي گرم قرص يا كپسول خوراكي مشامي
Ketamin Ket
منبع : www.congress60.org

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:35 AM ] [ کامران ]

تیترهای خبری
پان پراگ، ماده مخدری است که به تازگی در غالب آدامس وارد ایران شده است. پان پراگ، راجا، تایتانیک، ناس خارجی، پان پاکستان، پان عربی، ویتامین، ملوان زبل، پان اسفناج وگوتکا.
هنوز داستان مصیبت و بدبختی‌های اکستازی که هزاران معتاد مافنگی روی دست خانواده‌ها گذاشت، به آخر نرسیده بود که چند ماه پیش، سر و کله یک مخدر توهم‌زای دیگر در بازار ایران و به ویژه در مناطق شرقی پیدا شد؛ مخدری که این بار در بسته‌های شکیل با عکس‌های هنرپیشه‌های خوش‌تیپ هندی و پاکستانی به عنوان آدامس، پاستیل و پودرهایی با طعم نعنا و خوشبوکننده دهان وارد شده است.

این آدامس‌های مخدر را خیلی راحت می‌شود مثل سیگار از مغازه‌ها خرید، به گونه‌ای که خانواده‌هایی که تفاوت اکس و استامینوفن را از هم نمی‌فهمیدند، عمرا بفهمند آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های پان چیست و تا به خودشان بیایند، آنچه نباید بشود، اتفاق میفتد.
خطر اساسی این است که این بار، طعمه‌ها، بچه‌های خردسالی هستند که دو آدامس بادکنکی را به زور می‌چپانند توی دهانشان و آن را تق و تق می‌ترکانند. لطفا یکی این آژیر خطر را به صدا دربیاورد.

اکس، قرص شادی، فراری، میتسوبیشی، گشنیز، happy، صلیب، تویوتا، سان، یا - با(Ya-ba)، ع،Speed، عشق و آتش و ...؛ سر و کله اکس و ترکیبات آمفتامین که توی بساط مواد فروش‌های شمال شهری ایران پیدا شد، هیچ آژیر خطری به صدا درنیامد. اکس با همه مخدرهای دیگر تفاوتی از زمین تا آسمان داشت؛ قرصی در بسته‌های شیک و خوشرنگ با اسامی توپ... قرص‌هایی که بین جوان‌ها پخش شده و آدم را خفن می‌برد به هپروت؛ منقل و دود و بوی گند و کثافت هم نداشت؛ بنابراین، لابد مثل تریاک، هروئین، کوکائین و... ترسناک نبود.
اما تفاوت اساسی آن با مواد مخدر دیگر، این بود که خانواده‌ها نمی‌توانستند آن را از استامینوفن کدئین یا قرص ضد اسهال تشخیص بدهند. این طوری بود که تا خانواده‌ها و مسئولان به خودشان بجنبند، سیل اکستازی همه جا را فرا گرفت؛ سیلی که حتی بسیاری از نوجوانان کم سن و سال را هم غرق کرد. البته این قرص‌های عجیب و خوشرنگ مواد جدیدی نبودند، همان MDMAها بودند که شرکت مرک (MERCK) آلمان در سال 1912، آنها را برای درمان بیماران روانی ساخته بود، ولی چهل سال بعد در آمریکا، مهر ممنوعیت خورده بودند و حالا پس از نیم قرن، دوباره مثل اژدهایی از خواب بیدار شده و در بسته‌بندی‌های شیک در مراسم پایکوبی جوان‌ها سر و کله‌شان پیدا شده بود؛ قرصی ویرانگر که پل‌هایی بود برای مصرف مخدرهای سنگینتر... .

پان، همان ناس خودمانی
آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های پان پراگ ـ هرچند این بار با نام قلمبه‌، سلمبه‌ای وارد شده‌اند ـ ترکیبی شبیه همان مخدر ناس دارند؛ مخدر کثیفی که مرزنشینان شرق ایران و خراسانی‌ها و ساکنان قسمت‌هایی از آذربایجان، آن را ـ که از افغانستان، پاکستان و هند وارد می‌شود ـ خیلی خوب می‌شناسند؛ دوست صمیمی تف و دندان‌های کثیف و جرم گرفته... .

ناس یکی از کثیفترین و تهوع‌آورترین موادی است که در دسته مخدرهای توهم‌زا قرار می‌گیرد و هرچند پلیس کشورهای مختلف آن را مخدری مانند سیگار محسوب می‌کند و داشتن آن جرم محسوب نمی‌شود، اما این ماده به خاطر نوع استفاده آن، مواد سازنده‌اش و نوع مصرف‌کنندگانش، در ایران یکی از مفلوکترین و تو سری خورده‌ترین مخدرها به حساب می‌آید.
این ماده که تا همین چند سال قبل در بسته‌های پلاستیکی درب و داغان، شبیه حنا، وارد ایران می‌شد، از برگ درختی به نام بتل به دست می‌آید که در اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، هند و پاکستان می‌روید. برگ‌هاى آن را اگر تازه باشد، می‌جوند ولی معمول‌ترین شیوه مصرف آن استفاده از خشک کرده آن است.

برگ‌های خشک شده درخت بتل را می‌کوبند، سپس آن را با کمی آشغال مثل خاک سیگار و آهک قاتی کرده و با انگشت می‌چپانند زیر لثه، پس از چند دقیقه مکیدن هم با یک تف غلیظ پرت می‌کنند بیرون؛ فلچ... حالتان به هم خورد؟

پان پراگ، کلاغی که قناری شد
پان (paan) یا پان‌پراگ که چند وقتی است آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های آن از مرزهای شرقی کشور وارد شده و با قیمتی بین 50 تا 300 تا تک‌تومانی به فروش می‌رسد، در اصل از فک و فامیل‌های همان ناس کثیف است که لباس خوش‌تیپی به تنش کرده‌اند و او را جزو خوشبوکننده‌های دهان به حساب آورده‌اند.
برای تهیه آدامس‌ها و پاستیل‌های پان، دانه‌های قرمز و درشت درخت بتل را در برگ درخت پیچیده و تنباکو، آهک، خاکستر، ادویه‌جات معطر، ساخارین و مقدار زیادی اسانس و افزودنی‌های غیرمجاز را می‌چپانند توی این مخلوط و می‌شود پان پراگ.

البته تحقیقاتی که روی آدامس‌ها و خوشبوکننده‌های دهان پان در سیستان و بلوچستان انجام شده، نشان می‌دهد در 11نوع از آنها مقداری هم مواد مخدر دیگر اضافه شده تا طرف را حسابی بگیرد. خب، دروغ نباشد در برخی از نمونه‌ها هم البته ارسنیک، کربنات منیزیم و سرب مشاهده شده است؛ آدامسی با ترکیبات جادویی... .

خوشبوکننده‌هایی برای مردن لثه‌ها
دلیلی که مصرف‌کنندگان پان را به سمت آن می‌کشد، احساس گرمی، سرخوشی موقت، سبکی سر، گیجی و شادی کاذبی است که پس از مصرف آن دست می‌دهد، اما این ماده توهم‌‌زا، آنقدر ویران‌کننده است که مضراتش را نمی‌شود شمرد.

پان پراگ که حالا به صورت آدامس (جویدنی) و پاستیل (مکیدنی) وارد کشور می‌شود، بدجوری پدر لثه‌ها را درمی‌آورد، چرا که نیکوتین آن به سرعت از طریق مخاط دهان جذب شده و باعث بدرنگی دندان‌ها می‌شود. علاوه بر آن، مصرف این ماده، زمینه‌ساز بروز سرطان‌های دهان، حنجره و لثه می‌شود. آمارها نشان می‌دهد کشور هندوستان به دلیل مصرف زیاد مردم آن از این ماده، مقام دوم سرطان دهان را در دنیا دارد. اما این تمام ماجرا نیست؛ پان پراگ علاوه بر اینها، بدجوری دستگاه تنفسی و قلب و عروق مصرف‌کننده را آسفالت می‌کند و با جذب شدن توسط بزاق دهان، دخل سلول‌های مغزی فرد را هم می‌آورد. علاوه بر این، با توجه به این‌که ناس و پان پراگ بزاق دهان را مثل سیل راه می‌اندازند، تمایل مصرف‌کننده را هم به تخلیه این ترشحات یا همان تف کردن تحریک می‌کنند. به این ترتیب مصرف‌کننده فرت و فرت تف می‌کند که با این کار، علاوه بر لکه‌های کثیف که در خیابان‌های مناطق فقیرنشین پاکستان و هند سانت به سانت دیده می‌شود، بیماری‌های عفونی مثل سل و هپاتیت به سرعت گسترش می‌یابند.

بدو، بدو کیلو دو زار
اکستازی با همه بدی‌هایش یک حسن داشت، آن هم این‌که وقتی اولین بار وارد کشور شد، آنقدر گران بود که هر کسی نمی‌توانست بخردش، اما آدامس‌های پان پراگ مواد کثیفی هستند که قیمت بهترین نوعشان هم به اندازه یک آب نبات چوبی نیست؛ 50 تا 300 تومان. علاوه بر این، با توجه به این‌که قاچاقچیان آن را به‌ عنوان خوشبوکننده دهان یا آدامس و پاستیل خوشمزه وارد مرزهای شرقی کشور کرده‌اند، خیلی راحت می‌شود آن را از دستفروشی‌ها و حتی دکه‌های روزنامه فروشی آن مناطق خرید؛ بنابراین خودتان میزان خطر آن را حدس بزنید.

مرحله بعدی لطفا
اگرچه پان پراگ خودش بدجوری اوضاع دهان و دندان و مغز را به هم می‌ریزد، اما مهمترین هراسی که از این ماده وجود دارد، وابستگی‌ است که این ماده به مخدرهای سنگینتر و قویتر ایجاد می‌کند.پان همان کاری را می‌کند که اکس یا حتی سیگار دارند انجام می‌دهند؛ معرفی مصرف کننده به دنیای مخدرهای قویتر اما میلیون‌ها بار وحشتناکتر. دلیلش هم این است که اگر اکس و سیگار از دوران جوانی و نوجوانی افراد را آلوده می‌کنند، پانپراگ که به عنوان خوشبوکننده دهان یا آدامس با طعم نعنا وارد بازار شده، حتی کودکان دبستانی و خردسال را هم به حفره بزرگ اعتیاد می‌کشاند و آنها را به سمت وابستگی و اعتیاد به مواد مخدر قویتر راهنمایی می‌کند.

مخدر پاکستانی
«پان» (paan) یا «پان پراگ»، یکی از مواد پرمصرف رایج در پاکستان ـ در کنار چاآلیا (chaalia)، گوتکا (gutkha) و نیسوار (niswar) است. شیوع مصرف این محصولات جویدنی ـ به ویژه چاآلیا و گوتکا ـ در بین جوانان پاکستانی به سرعت رو به افزایش است. این ماده در فرهنگ و سنت مردم هند به عنوان یک ماده خوشبوکننده و تمیزکننده دندانها استفاده می‌شود.

استفاده از پان، ریشه در فرهنگ هندی دارد. هندیها معمولا این ماده را به عنوان نشانه‌ای از مهمان‌نوازی برای مهمانان خود می‌آورند. علاوه بر این، به دانه درخت بتل در زبان اردو، سوپاری (supari) یا چاآلیا نیز گفته می‌شود که در مواردی توزیع پانپراگ با این اسامی نیز صورت می‌گیرد.

چهارمین روانگردان جهان
پان که در کشورهای اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، هند و پاکستان قرن‌هاست به عنوان یک ماده نشئگی‌آور و در عین حال خوشبوکننده دهان مصرف می‌شود، چهارمین ماده پرمصرف جهان پس از تنباکو، الکل و کافئین است که حداقل 10درصد جمعیت دنیا در کشورهای آسیای جنوب شرقی- به ویژه هند و پاکستان - این ماده را مصرف می‌کنند.

تحقیقات صورت گرفته در هند، پاکستان و نپال نشان می‌دهد که در حال حاضر بین 20 تا 40درصد از جمعیت جوان این کشورها از این مواد استفاده می‌کنند. تحقیقی که از سوی یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه پزشکی کراچی صورت گرفت، نشان داد که 40درصد از جمعیت کراچی، حداقل یک بار یکی از محصولات جویدنی درخت بتل را مصرف کرده‌اند.

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:32 AM ] [ کامران ]

آدرس نمايندگي هاي  كنگره 60


دفتر مرکزی و نمايندگي آكادمي :

ميدان هفتم تير ـ خيابان بهار شيراز ـ ابتداي سهروردي جنوبي ـ نبش كوچه صدري - پلاك 3


فكس : 77648489 تلفن : 93~77648490

راهنمای رايگان درمان اعتياد : روزهای ، شنبه ، دوشنبه ،‌ چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر

شنبه‌‌ها : کارگاه آموزشی خصوصی ويژه آقايان مسافر ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

يکشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه خانمهای مسافر ۲ تا ۴ بعد از ظهر

دوشنبه ها : کارگاه آموزشی عمومی ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

سه شنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ويژه خانمهای مسافر 3 تا 9 بعد از ظهر

سه شنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه خانواده ها يا همسفران ۵ تا ۷ بعد از ظهر

چهارشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه مسافران سفر دوم و همسفران ۵ تا ۷ بعد از ظهر

پنج شنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه آقايان مسافر ۵ تا ۷ بعد از ظهر

مشاوره :روزهاي زوج از ساعت 9 الي 3


-------------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي اصفهان:

خيابان جي خوراسگان خیابان ارغوانیه بعد از دانشگاه خوراسگان ارغوان ۵ (حجت) پلاک ۴ کنگره ۶۰

شنبه ها: کارگاههای آموزشی خصوصی ویژه آقایان مسافران از ساعت ۴:۳۰ الی ۸ شب .

مشاوره از ساعت 2 بعد از ظهر

يك شنبه ها : کارگاههای آموزشی خصوصی ویژه خانمهای همسفر از ساعت۲ الی ۵ بعد از ظهر
دو شنبه ها: کارگاههای آموزشی خصوصی ویژه آقایان مسافران از ساعت ۴:۳۰ الی ۸ شب .

مشاوره از ساعت 2 بعد از ظهر

سه شنبه ها: کارگاههای آموزشی خصوصی ویژه خانمهای مسافر از ساعت 10 صبح الی 13


پنجشنبه ها : کارگاههای آموزشی عمومی از ساعت17 الي20

مشاوره از ساعت 2 بعد از ظهر

تلفن شعبه : ۵۳۱۱۶۱۲ - ۰۳۱۱

-------------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي شادآباد :


سه راه آذري - شادآباد - كوي 17 شهريور - مابين 15 متري اول و دوم - روبروي بانك سپه - كنگره 60

تلفن : 66390503 _  66390507

يکشنبه ها:  ساعت 13:30 الي 14:30 كارگاه آموزشي ويژه خانواده ها و همسفران

يكشنبه ها: ساعت 17 الي 20 كارگاه آموزشي ويژه آقايان مسافر 

سه شنبه ها : كارگاه آموزشي خصوصي ويژه آقايان مسافر از ساعت 17 الي 20

  پنج شنبه ها کارگاه آموزشی عمومي  ساعت 17 الي 20  و ساعات مشاوره از 10  الي16  
-------------------------------------------------------------------------------------------

شعبه انقلاب: میدان انقلاب -ابتدای خیابان کارگر جنوبی -کوچه مهدیزاده -پلاک 21-طبقه سوم


تلفن : 66910787

راهنمای رايگان درمان اعتياد : روزهای ، يکشنبه ، سه شنبه ،‌ پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر

يکشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ويژه آقايان مسافر ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

يکشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه خانواده ها يا همسفران2 تا 4 بعد از ظهر

سه شنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ويژه آقايان مسافر ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

پنج شنبه ها : کارگاه آموزشی عمومی ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

-------------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي حافظ :

خيابان حافظ _ بين خيابان جمهوري و نوفل لوشاتو _ پلاك 294


روزهاي يكشنبه : كارگاه آموزشي عمومي از ساعت 17 الي 20

روزهاي سه شنبه : كارگاه هاي آموزشي خصوصي ويژه خانواده ها از ساعت 14 الي 16

روزهاي سه شنبه : كارگاه آموزشي خصوصي ويژه آقايان مسافر از ساعت 17 الي 20

----------------------------------------------------------------------------------------

 
نمايندگي  ميدان حر:

ميدان پاستور خيابان دانشگاه جنگ، باشگاه فرهنگي ورزشي سرباز، سالن ،آمفي تئاتر 


روزهاي يكشنبه و پنج شنبه ساعت 17 الي 20

مشاوره در روزهاي فوق از ساعت 15 الي 16

----------------------------------------------------------------------------------------

 نمايندگي  دركه ﴿اوين﴾ :

بزرگراه يادگار امام ، تقاطع بزرگراه چمران ، نرسيده به خيابان شهيدكچويي﴿اوين﴾ ،ساختمان سراي محله اوين  .


 جلسات : روزهاي شنبه ، دوشنبه و پنجشنبه ساعت 16:30 الي 20

مشاوره در روزهاي فوق از ساعت 10 صبح الي 4 بعدازظهر

تلفن :09383960175


--------------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي كرج:

چهارراه مصباح،بلوار هفت تير چهار راه كارخانه قند، فرهنگسراي كوثر


تلفن : 09360553970 - 09123755492

شنبه ، يك شنبه و سه شنبه  ساعت 17 الي 20 

----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي رباط کريم :

روبروی اداره بهزيستی جنب امامزاده عماد (ع) ساختمان کنگره ۶۰

راهنمای رايگان درمان اعتياد : روزهای ، يکشنبه ، سه شنبه ،‌ پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۳ بعد از ظهر  

تلفن : 4236303-0229

يکشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ويژه آقايان مسافر ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

يکشنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويزه خانواده ها يا همسفران ۵ تا ۷ بعد از ظهر

سه شنبه ها : کارگاه آموزشی عمومی ، ۵ تا ۷ بعد از ظهر

پنج شنبه ها : کارگاه آموزشی خصوصی ، ويژه آقايان مسافر ۵ تا ۷ بعد از ظهر


----------------------------------------------------------------------------------------
نمايندگي اراک :

خيابان طالقاني ، پل مشتاقي روبروي بانك ملت ، پلاك 5588

تلفن : 2767650-0861

مشاوره رايگان و جلسات : روزهای يکشنبه و سه شنبه پنجشنبه ساعت 9 الي 3 بعد ازظهر 


----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي سمنان :

سمنان، بلوار معلم ، ضلع جنوبي ميدان جمهوري، پلاک289  

تلفن:
0231-4449544 
0231-4435203

شنبه ها : كارگاه آموزشي خصوصي ويژه گروه خانم هاي همسفر ساعت4 تا 7 بعد از ظهر

يك شنبه ها : كارگاه آموزشي خصوصي ويژه آقايان مسافر ساعت 5 تا 8 بعدازظهر

سه شنبه ها : كارگاه آموزشي عمومي ساعت 5 تا 8 بعداز ظهر

----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي هيدج :

ابهر ، هيدج ، ميدان شهرداري ، ساختمان درمانگاه هفت تير

روزهای سه شنبه و جمعه ، از ساعت 5 الی 7 .بعد از ظهر

----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي پارک طالقانی : ايستگاه متروی ميرداماد ، پارک طالقانی

جمعه ها : تمرين تيمهای ورزشی فوتسال و واليبال کنگره ۶۰ از ساعت ۵/۷ صبح تا ۲ بعد از ظهر

 ورزش عمومي اعضا از ساعت 10 تا 12

جلسه عمومي  از ساعت 12 تا 2

-
---------------------------------------------------------------------------------------
جلسات صبحگاهی پارک لاله :

بلوار کشاورز ،‌ خيابان حجاب ، درب حجاب ، ابتدای باغ ژاپنی

يکشنبه ها ، سه شنبه ها ، پنج شنبه ها ساعت ۷ صبح تا ۸ صبح

----------------------------------------------------------------------------------------

 نمايندگي پارک پرستار :

خيابان پيروزي ، خيابان پ رستار ، پارك پرستار

 پنج شنبه از ساعت 16 الي 18


----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي فشم:

( لواسانات - حومه تهران )

 
ميدان فشم _ ابتداي جاده زايگان _ ورزشگاه تربيت بدني

مشاوره : يكشنبه_ سه شنبه و پنج شنبه ها از ساعت 10 صبح الي 6 بعد ازظهر

يكشنبه ها : كارگاه آموزشي خصوصي ويژه آقايان مسافر از ساعت4 بعد ازظهر الي 6 بعدازظهر

تلفن : 09123160665_ 09390060884

----------------------------------------------------------------------------------------

نمايندگي چهار صد دستگاه

خيابان پيروزي - تقاطع چهارصد دستگاه -كلينيك ترك سيگار
مشاوره:شنبه و دوشنبه 9 تا 4 بعداز ظهر- كارگاه آموزشي روزهاي سه شنبه 4 تا 7 بعد از ظهر

تلفن:33326241

----------------------------------------------------------------------------------------

نمایندگی تهرانپارس

تهران _ میدان رهبر _ خیابان امین زهدی _ نبش کوچه ابوذر _ روبروی پارک ابوذر _ جمعیت احیای انسانی کنگره 60

مشاوره : روزهای پنج شنبه ، ساعت 8:30 صبح الی 13

کارگاه های آموزشی :  روزهای سه شنبه از ساعت 17 الی 20

                               روزهای پنج شنبه از ساعت 8:30 الی 13

تلفن : 5068347-0939

 

----------------------------------------------------------------------------------------

نمایندگی شهر ری

شهر ری _ میدان شاملو _ خیابان قم _ خیابان شهید غلامرضا _ سرای محله سرتخت

کارگاه های آموزشی ویژه آقایان مسافر  : روزهای یکشنبه و سه شنبه ساعت 17 الی  19

تلفن : 09391414404      

09392208004

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:31 AM ] [ کامران ]

 سوء مصرف قرص های ریتالین ( متیل فندایت)
قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان اختلال﴿ ADHD (Attention-deficit hyperactivity disorder كودكان بكار مي‌رود و يا عبارتي پرحركتي در بچه‌ها.

دوز اين دارو براساس نيازها و عكس العمل‌هاي فردي تعيين مي‌گردد. دركودكان (6سال و بالاتر) بادوز 5 تا 10 ميلي گرم سه بار در روز شروع شده و درهفته 10-5 ميلي گرم در دوز روزانه افزوده مي‌شود. حداكثر دوز روزانه 60 ميلي گرم است. در بالغين دوز روزانه 30-20 ميلي گرم مي‌باشد.

در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به ” حمله خواب” تجویز می شود ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد.

 گزارش های متعدد بيانگر اينستکه برخی  افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند.

شواهد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.

آثار مصرف ریتالین:

از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن ” بد نامی ” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.مدت اثر اين دارو 6-4 ساعت است.

روش استفاده:

 اين دارو به شكل خوراكي و يا تدخين استفاده مي‌شود.

عوارض سوء مصرف ريتالين:

- عصبی شدن و بی خوابی

- حالت تهوع و استفراغ

- احساس سرگیجه و سردرد

-تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود)

- خارش و جوش های پوست

- دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده

- مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی)

- بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالین

- بروز افسردگی پس از قطع مصرف

عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین:

- از دست دادن اشتها و سوء تغذیه

- لرزش و پرش عضلات

- تب,تشنج و سردرد

- نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند

- تکرار حرکات و اعمال بی هدف

- بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان

- احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست

علائم ترك:

علائم ترك مصرف اين دارو بصورت دردهاي عضلاني، خواب آلودگي و افسردگي بروز مي‌كند.

 

(تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است)

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:30 AM ] [ کامران ]
                             اكستازي MDMA

                            
                     


اكستازي، MDMA (3,4-methylenedioxymethamphetamine) جزو داروهاي شيميايي است كه داراي خواص و اثر محرك زايي و توهم زايي است. در حقيقت MDMA جزو توهم زاهاي محرك است.
MDMA يا اكستازي اغلب به صورت قرص و يا كپسول توليد و توزيع مي‌گردد. (هر چند كه بسياري از قرص هايي كه با اين عنوان در بازار به فروش مي‌رسد از تركيبات غير متعارف ساخته شده و تقلبي و دست ساز هستند). به علت نداشتن نشان تجاري، درجه خلوص متفاوت و تركيبات شيميايي نامشخص، تأثيرات اين گونه داروها، متغير و نامعلوم است.
نام هاي ديگر MDMA عبارتند از "E" و "Doves" و "XTC" و "Adams" و در ايران به نام قرص شادي هم شناخته مي‌شوند.

تاريخچهMDMA براي نخستين بار (در طول سالهاي 1914-1912) توسط كمپاني داروسازي merc آلمان با عنوان كم كننده اشتها توليد و مورد استفاده قرار گرفت كه به علت اثرات جانبي از رده مصرف خارج شد. اطلاعات و تاريخچه روشني از آن زمان تا سال 1950 وجود ندارد. در دهه 1970 روان پزشكان در روان درماني براي شكستن دفاع رواني، كمك به بيان احساسات بيماران و ايجاد "همدلي فردي" (emphathy agent) از MDMA (در دهه هفتاد و از سال 1965) استفاده مي‌كردند. در دهه 1980 مصرف MDMA گسترش عمده اي يافته و در سال 1985 توليد غير قانوني آن رواج پيدا كرد و مصرف آن ممنوع اعلام شد. تخمين زده مي‌شود كه در سال 1989 ماهيانه حدود 000/30 قرص توليد مي‌شده است و مصرف آن به سبب فعال كردن سيستم رواني-حركتي رفته‌رفته در پارتي هاي شبانه و ... افزايش يافت.

علايم و آثار مصرف
تظاهرات مصرف اكستازي پس از 20 تا 40 دقيقه بروز و 4 تا 5 ساعت در يك حد حفظ و سپس به تدريج اثرات آن كاهش مي‌يابد. مصرف اكستازي حس ملايمي‌از سرخوشي، آرامش (احساس رضايت از وضع موجود)، افزايش انرژي بدن، احساس اعتماد (نزديكي و تعلق به ديگران)، احساس عشق و يكدلي، احساس گرمي‌و وابستگي به ديگران، برخي پيشنهادهاي معنوي، حس قدرت و ... منتقل مي‌كند.

اثرات منفي
- اختلالات بينايي (تيره و تار شدن)
- حركات غير طبيعي چشم
- دندان قروچه (ساييدن دندان)
- افزايش ضربان قلب و فشار خون
- لرزيدن
- افزايش بيش از حد دماي بدن
- اضطراب، تشويش و نگراني
- حمله هاي وحشت زدگياثرات منفي شديدتر

- اختلال خواب، كابوس هاي شبانه
- تغيير در ادراك زمان
- بي پروايي (Recklessnes)، تندخويي، بي قراري و تحريك پذيري
- اختلال در مكانيسم نعوظ و نرسيدن به اوج لذت جنسي
- عدم تمركز، فراموش كاري
- افسردگي و افت شديد خلق
- بدبيني
- كاهش گرايش به كارهاي فكري و جسمي
- تسريع در بروز آلزايمر

آثار طولاني مدت
مصرف طولاني مدت اكستازي ممكن است باعث تغييرات شيميايي در مغز شود. اين دگرگوني شيميايي باعث تغييرات خلقي و به هم خوردن نظم خواب مي‌شود. مصرف پي در پي آن باعث بدخلقي، افسردگي و سوء ظن مرضي شده و ممكن است باعث بروز علايم سايكوز شود. استفاده مكرر مي‌تواند سبب تخريب زندگي (مشكلات شغلي، تحصيلي، قانوني و غيره) شود. افزايش درجه حرارت بدن (hyperthermia) مهم ترين اثر زيانبار مصرف MDMA است كه به سندرم سروتونينserotonin" syndrome" مرتبط است. اين سندرم با تغييرات ناگهاني دماي بدن و با بي ثباتي سيستم خود كنترلي داخلي بدن همراه است و باعث ولع نوشيدن آب مي‌شود. مصرف MDMA سبب تأثيراتي بر روي وضعيت رواني-عصبي فرد مي‌گردد. آشفتگي رواني، هذيان، بدبيني، سردرد، بي اشتهايي، افسردگي، بي خوابي، نيستاگموس (Nystagmus) از جمله مواردي است كه مي‌تواند براي چندين هفته ادامه پيدا كند. هم چنين مصرف مكرر MDMA بر روي توانايي هاي شناختي به ويژه حافظه بلند مدت فرد تأثير مي‌گذارد. پژوهش ها نشانگر آن است كه MDMA بر روي بخشي از مغز كه مربوط به "تفكر انتقادي" و حافظه است؛ اثر تخريبي دارد.

ميزان شيوع مصرف
اين دارو اغلب به شكل قرص 100 تا 150 ميلي گرمي‌تهيه و با ظاهري فريبنده و با نامهاي گوناگون و خياباني وارد بازار مصرف مي‌شود. در اين ميان جوانان بيش از ساير گروههاي سني به مصرف اكستازي به ويژه در پارتي و كلوپ هاي رقص تمايل نشان مي‌دهند. پژوهش هاي اخير نشان دهنده گسترش مصرف اين ماده در مدارس، دانشكده ها و حتي خانه هاست. در امريكا در سال 2002 بيش از 10 ميليون نفر (بالاي 12 سال) حداقل يك بار براي مصرف اكستازي تلاش كرده اند. هم چنين شيوع مصرف اكستازي به طور سالانه در بين جوانان 20-18 سال شش بار بيشتر از ميانگين شيوع مصرف در كل افراد جمعيت جامعه ايالات متحده امريكاست.


بر اساس گزارش (Drug Abuse Warning Network) DAWN در سال 2002 تقريباً 75% از افرادي كه به علت مصرف MDMA به اورژانس مراجعه كرده بودند؛ سنين 25 سال به پايين را تشكيل مي‌دادند. نخستين دليل مراجعه آنها به اورژانس واكنش هاي غير منتظره ذكر شده است كه نتيجه مصرف بيش از حد (overdose) MDMA بوده است. جدول ذيل نشان دهنده مصرف MDMA نزد گروههاي سني متفاوت در آمريكا در سال 2002 است:

گروه سني در طول عمر يك سال گذشته ماه گذشته
17-12 3/3 % 2/2 % 5/0 %
25-18 15/1 8/5 1/1
26-به بالا 6/2 5/0 1/0
Total population 3/4 3/1 3/0

طي سال [2003] حدود 34 ميليون نفر در سراسر جهان، آمفتامين و متاآمفتامين و 8 ميليون نفر اكستازي مصرف كرده اند.

والدين و موضوع مصرف اكستازي در بين فرزندان
به نظر مي‌رسد كه والدين دانش كمي‌در مورد پيامدها و عوارض اكستازي در بين فرزندان خود دارند. تحقيقي انجام گرفته در آمريكا نشان دهنده آن است كه 92% از والدين در اين ارتباط (پيامدها و عوارض اكستازي) گفته اند كه "چيزي نشنيده اند" و 90% آنها اطلاعات كمي‌از خطرات استفاده از اكستازي را داشته اند؛ در اين ميان تنها 24% آنها با فرزندانشان صحبت كرده اند. جالب توجه آنكه تنها 3% آنها باور داشتند كه فرزندانشان اكستازي مصرف كرده اند. 41% والدين هم در مورد اكستازي با فرزندان خود هيچ صحبتي نكرده اند و 35% ديگر كمي‌با فرزندهاي خود صحبت كرده اند كه اين ارقام مي‌تواند در كشور ايران بسيار بدتر باشد. بسياري از مصرف كنندگان امروزه اكستازي جزء سوء مصرف كنندگان هم زمان چند ماده ديگر نيز هستند.

منبع : www.congress60.org

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:29 AM ] [ کامران ]

محورهاي فعاليت كنگره 60 عبارتند از پيشگيري ، مهار و راهنمايي درمان اعتياد. هدف اصلي كنگره 60 تحقيقات علمي و كاربردي به منظور شناخت انسان و موادمخدر و ارائه طريق به معتادان و خانواده‌هايشان براي رهايي از اعتياد مي‌باشد

* آشنایی با کنگره 60 و متد درمانی DST

 * گزارش راهنمایی رایگان درمان اعتیاد

 * گزارش رهایافتگان

* گزارش کلاس ها و کارگاه های آموزشی

* گزارش همکاری با مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران و پروژه اپیوم تینکچر

 * گزارش سایت اینترنتی

 * گزارش ورزش رهایافتگان و تربیت بدنی کنگره 60

 * گزارش نمایشگاه ها

 * گزارش همایش ها

 * گزارش فعالیت های اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی ( رادیو و تلویزیون )

 * گزارش برگزاری کارگاه های آموزشی با حضور اساتید و شخصیت های علمی حوزه اعتیاد

 * آشنایی با کنگره 60 و متد درمانی DST

  جمعيت احياي انساني (كنگره 60 ) يكي از سازمان‌هاي مردم نهاد و  فعال در حوزه اعتياد و موادمخدر مي‌باشد كه در سال 1378  بر اساس اصل پذيرفته شده كمك يك فرد رها شده از دام اعتياد به فرد در حال مصرف مواد مخدريا معتاد  و با شعار بياييد اين آتش ويرانگر را مهار کنيم ، توسط مهندس حسین دژاکام ، بنيانگذاري  و تاسيس شده است . اين سازمان مردمي از بالاترين مرجع سازمان‌هاي غيردولتي يعني وزارت‌كشور در زمينه كاهش آسيب‌هاي ناشي ازمصرف موادمخدر و اعتياد داراي پروانه تأسيس و فعاليت مي‌باشد .
محورهاي فعاليت كنگره 60 عبارتند از پيشگيري ، مهار و راهنمايي درمان اعتياد. هدف اصلي كنگره 60 تحقيقات علمي و كاربردي به منظور شناخت انسان و موادمخدر و ارائه طريق به معتادان و خانواده‌هايشان براي رهايي از اعتياد مي‌باشد. زيرا اعتياد از تركيب انسان و موادمخدر به وجود مي‌آيد و براي شناخت اعتياد بايستي عوامل و تركيبات آن را شناخت. كنگره 60 بعد از گذشت نه سال از فعاليت خود ، در حال حاضر يكي از سازمان‌هاي مردمي و قوي فعال در حوزه اعتياد مي‌باشد که به صورت رايگان فعاليت می کند. اين تشكل در حال حاضر در 13  شعبه در تهران و شهرستان‌ها فعاليت مي‌كند و در سال بيش از 800 كارگاه‌آموزشي با زماني نزديك به 2000 ساعت و ميانگين حداقل 150 نفر شركت‌كننده در هر كارگاه را برگزار مي‌كند.

 ماحصل فعاليت كنگره 60 تاكنون رهايي صدها نفر از مصرف كنندگان مواد مخدر و درمان اعتياد با كمترين درصد عود و همچنين تربيت و پرورش بيش از 150 نفر  راهنماي آموزش ديده ، جهت راهنمايي رايگان درمان اعتياد مي‌باشد . كنگره 60 در زمينه راهنمايي درمان اعتياد براي اولين‌بار پروتوكل درمان اين بيماري را به صورت كاملاً شفاف و بدون ابهام و تعريف جامع و واحد از بيماري اعتياد ارائه كرده است كه نتايج آن در عمل بسيار موفقيت‌آميز بوده و مورد تاييد بسياري از متخصصين و مراكز علمي فعال در حوزه درمان اعتياد قرار گرفته است. كنگره 60 معتقد است بيماري اعتياد كاملاً قابل درمان است به‌گونه‌اي كه پس از درمان و رهايي كوچكترين علامتي از اعتياد در فرد درمان شده مشاهده نشود. بدون عود و ميل و وسوسه مصرف موادمخدر.

موسس کنگره 60 آقای مهندس حسین دژاکام ، قبل از تاسیس کنگره 60 ، مدت  17 سال درگیر بیماری اعتیاد بودند ، وی در این مدت بارها و بارها اقدام به ترک و قطع مصرف مواد مخدر کرده بود اما در هیچ  یک از این ترک ها موفق نبودند.

از آنجائیکه که ایشان شخصیتی علمی و محقق در صنایع برق و الکترونیک بودند ، تمام توان خود را روی این مسئله گذاشتند که چرا موفق نمی شوند و نمی توانند مصرف مواد مخدر خود  را قطع کنندو چرا هر بار که اقدام به ترک اعتیاد می کنند پس از مدتی با شکست مواجه می شوند.

او پس از سالها تحقیق و کاوش پیرامون این مسئله ، در ماه مبارک رمضان در سال 1375 شمسی اقدام به گرفتن روزه می نمایند دراین اثنا متوجه می شوند که هنگام روزه بودن ، مقدار مصرف موادشان به نوعی تنظیم و تثبیت شده است .همین مسئله جرقه ای شد  که بتوانند مقدارمصرف روزانه شان را نتظیم و ثابت نمایند و در ادامه با کاهش پله ای و تدریجی ، مقدار مصرفشان را در طول 11 ماه به صفر برسانند و بعد از گذشت 11 ماه مصرف مواد را قطع کنند ، اما این بار با دفعات گذشته تفاوت چشمگیری داشت ، زیرا هیچ مشکلی برایشان پیش نیامد و توانستند به درمان کامل برسند . ایشان هم زمان با اجرای این برنامه ، تجربیات لحظه ای خودشان را از اجرای این روش به رشته تحریر درآورند و در کتابی تحت عنوان" عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر" منتشر نمودند . این کتاب خودآموز درمان اعتیاد است که درحال حاضر یکی از پرفروش ترین کتاب های حوزه درمان اعتیاد می باشد که به چاپ هشتم رسیده و بیش از 30 هزار جلد از این کتاب تاکنون توزیع شده است و بسیاری از مصرف کنندگان موادمخدر توانسته اند با استفاده از این کتاب اعتیاد خود را درمان کنند . این کتاب با زبانی ساده ، پیچیده ترین گره های درمان اعتیاد را با نگاهی کاملا علمی می شکافد و به خواننده عرضه می کند .

روش آقای مهندس دژاکام در درمان بیماری اعتیاد ، امروزه تحت عنوان روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف ( تیپرینگ ) با استفاده از تریاک یا شربت تریاک به عنوان دارو شناخته می شود و یکی از کارآمدترین روش های درمان اعتیاد به شمار می رود .این روش درحال حاضر روش درمان اعتیاد در کنگره 60 می باشد و در آخرین تحقیقات انجام شده از سوی مراکز علمی ، این روش در قیاس با سایر روش های درمان اعتیاد بالاترین میزان موفقیت و کمترین میزان عود و برگشت را به خود اختصاص داده است .

تا کنون صدها و شاید هزاران نفر از مصرف کنندگان مواد مخدر توانسته اند با استفاده از این روش اعتیاد خود را درمان کنند و برگشتی به اعتیاد نداشته باشند .

موسس کنگره 60 پس از انتشار کتاب خود و اطمینان از موفق بودن این روش ، اقدام به تاسیس کنگره 60 نمودند. ایشان در ادامه فعالیت های خود نظریات خود را در مورد اعتیاد که تمام آن ها پایه علمی و تجربی دارد و در عمل با موفقیت روبرو شده است را در قالب مقالات علمی به کنفرانس ها و سمینار های متعدد پزشکی و دانشگاهی ارائه نمودند که کلیه این مقالات از سوی مراجع علمی پذیرفته شده است . این مقالات عبارتند از مقاله علمی صورت مسئله اعتیاد ، مقاله علمی روش های ترک و آنچه خانواده ها باید بدانند ، مقاله علمی سم نزدایی ، و مقاله علمی اعتیاد ، درمان و  راه کارهای مناسب .

به طور کلی دیدگاه کنگره 60 در مورد اعتیاد که در مقاله علمی صورت مسئله اعتیاد مطرح می شود به شرح زیر است .

کنگره 60 معتقد است که تا زمانیکه صورت مسئله اعتیاد  باز و شکافته نشود قادر به درمان اعتیاد نخواهیم بود ، قبل از هر چیز باید بدانیم که اعتیاد بیماری است و بیماری را نمی توان ترک کرد . بکار بردن کلمه ترک درمورد بیماری اعتیاد واژه ای بی معنی و نامفهوم است . بیماری باید درمان شود و درمان بیماری نیازمند شناخت و آگاهی نسبت به تخریب ها و آسیب های بیماری است . سوالی که دراینجا مطرح می شود ، این است که بیماری اعتیاد با بیمار چه می کند و بیمار اعتیاد دچار چگونه آسیب ها و تخریب هایی  شده است .

کنگره 60 معتقد است بیماری اعتیاد سه بخش از شهر وجودی انسان را از تعادل خارج می کند . این سه بخش عبارتند از جسم ، روان ، جهان بینی .

کنگره 60 مثلث درمان اعتیاد را با سه ضلع جسم ، روان و جهان بینی ، ترسیم می کند . برای رسیدن به درمان قطعی اعتیاد بایستی جسم ، روان و جهان بینی به تعادل برسد .

 امروزه  بسیاری از مجامع علمی در سطح دنیا اعتیاد را مسمومیت مزمن می دانند و معتقدند برای درمان اعتیاد بایستی عمل سم زدایی انجام شود و اثرات سم یا مواد مخدر از جسم بیمار خارج شود تا درمان محقق گردد ، کنگره 60 به طور کلی این دیدگاه و این نظریه را مردود می داند و معتقد است ماده مخدر برای مصرف کننده و بیمار اعتیاد سم نیست . کنگره 60 معتقد است که بیماری اعتیاد جایگزینی مزمن است ، جایگزینی مواد مخدر بیرونی به جای مخدر های طبیعی یا درونی،  بدن انسان مخدر های قدرتمندی را تولید می کند که ما از آنها تحت عنوان مواد شبه افیونی یاد می کنیم . مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی ، همان نوروترانسمیتر ها یا واسطه های شیمیایی در دستگاه عصبی هستند مانند دینورفین ، انکفالین ، سروتنین ، دوپامین و غیره ... جایگزینی مخدر های بیرونی به جای مخدر های درونی و وابستگی یه این مواد و اعتیاد ، باعث از تعادل خارج شدن جسم ، روان و جهان بینی می شود و برای رسیدن به درمان کامل ، هر سه پارامتر فوق بایستی به تعادل برسند.

جسم :

در قسمت جسم همان گونه که گفتیم ، بر اثر مصرف مواد مخدر، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدر های طبیعی  یا نورو ترانسمیتر ها دچار تخریب و اختلال می گردد .

نکته مهم در به تعادل رساندن جسم در این است که این سیستم در کوتاه مدت راه اندازی و بازسازی نمی شود و بازسازی این سیستم حداقل 10 ماه زمان می خواهد . کنگره 60 قویاً معتقد است که درمان اعتیاد در کوتاه مدت مطلقاً امکان پذیر نیست .

روان :

در قسمت روان ، کنگره 60 معتقد است که بیماری اعتیاد صرفا بیماری روانی نیست ، بلکه به دلیل از تعادل خارج شدن ساختارهای جسم ، و در ادامه جهان بینی و نگرش ، روان نیز ازتعادل خارج می شود و در طول دوره بازسازی سیستم های تخریب شده جسم و جهان بینی ، روان نیز به موازات آنها به تعادل کامل می رسد .

جهان بینی :

جهان بینی موضوعی است که برای اولین بار کنگره 60 آنرا تحت عنوان یک پارامتر مهم در درمان اعتیاد مطرح کرده است . بر این اساس ، مصرف کننده مواد مخدر بر اثر وابستگی شدید و نیاز به مصرف مواد مخدر، دچار نوعی نگرش خاص به خود و زندگی و کل هستی می شود که ما آنرا تحت عنوان جهان بینی افیونی مطرح می کنیم . یک مصرف کننده مواد مخدر تمام زندگی را از دریچه مصرف مواد مخدر و نیاز به مصرف مواد مخدر نگاه می کند و فکر می کند بدون مصرف مواد مخدر قادر به زندگی نیست و بر اثر به کارگیری روش های بی نتیجه دردرمان اعتیاد خود ،  به نوعی نا امیدی و پوچی می رسد و جهانی مملو از ترس ، اضطراب و نگرانی پیرامون خود به وجود می آورد .

 برای رسیدن به درمان کامل اعتیاد بایستی این نوع نگرش و جهان بینی از بین برود و به جای آن نگرش صحیح و سالم به خود و زندگی جایگزین آن شود .

پروتکل درمان اعتیاد کنگره 60  یا  ( روش DST یا روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف )

در این روش ، با سیستم ایکس آشنا می شویم ، سیستم ایکس همان سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی  یا مخدر های طبیعی بدن است که به دلیل ناشناخته بودن آن و عدم توجه به آن در روش های درمان امروزی ، تحت این نام ، نامگذاری شده است .

مواد مخدر یا آنتی ایکس Anti x

بر اساس این روش کلیه مواد مخدر سنتی و صناعی و شیمیایی ، قرص های روان گردان ، مخدر های خانواده کانابیس ، مشروبات الکلی و هرنوع ماده ای  که انسان را از حالت طبیعی خارج می کند تخریب کننده سیستم ایکس یا مخدر های طبیعی بدن می باشد و به همین دلیل Anti x نامیده می شود .

نظریه اول در درمان اعتیاد :

هر نوع ماده ای که مصرف آن باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شود ، می تواند داروی درمان اعتیاد به همان ماده باشد . به عنوان مثال ، الکل برای درمان اعتیاد به الکل ، حشیش برای درمان اعتیاد به حشیش ،  تریاک برای درمان اعتیاد به تریاک .

نظریه دوم در درمان اعتیاد :

کاملترین ، سالمترین و کم عارضه ترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد  برای کلیه اعتیاد ها و کلیه مواد مخدر ، تریاک یا شربت تریاک ( اپیوم تینکچر _ OpiumTincture ) است .

چرا تریاک ؟

تریاک دارای طیف وسیعی از آلکالوئیدهای قدرتمند دارویی است که می تواند پوشش دهنده عوارض خماری  یا عوارض سندروم محرومیت از هر نوع ماده مخدر باشد . ترکیبات دارویی تریاک از جمله مرفین ، کدئین ، نارسئین ، نارکوتین ، پاپاورین  و غیره ، از عناصر قدرتمند دارویی و ارزشمند می باشد که در صنایع داروسازی جایگاه ویژه و مهمی دارند و تصور نبودن آنها در داروسازی غیر ممکن است .

این ترکیبات دارای خواص ضد درد ، آرامبخش ، ضد افسردگی ، نشاط آور ، خواب آور و غیره می باشند و بهترین دارو و جایگزین برای مصرف کننده مواد مخدر است که تحت درمان قرار دارد . به همین دلیل کنگره 60 تریاک یا اپیوم تینکچر را بهترین داروی درمان اعتیاد برای تمام اعتیاد ها می داند .

بر اساس پروتکل روش DST مصرف تریاک یا اپیوم تینکچر به بیمار تجویز می شود اما با برنامه ریزی خاص و کنترل شده  همانند یک دارو و در ادامه مصرف دارو ( اپیوم یا اپیوم تینکچر ) به تدریج تیپر می شود و کاهش می یابد .

در این روش با استفاده از ضریب D که مقدار کاهش مصرف در هر پله می باشد ، مقدار مصرف کاهش  می یابد . ضریب D 8/0 می باشد .

S ( Step ) یا طول هر یک از پله ها 21 روز می باشد و T ( Time ) مدت زمان لازم برای به صفر رساندن و قطع مصرف اپیوم می باشد که حداقل 10 ماه در نظر گرفته است .

DST مخفف کلمات  Dezhakam Step Time  می باشد .

D = ضریب 8/0  S = پله های 21 روزه  و T  = طول درمان که حداقل 10 ماه می باشد .

در حال حاضر این روش در دستور کار کنگره 60 برای درمان انواع اعتیاد به انواع مواد مخدر می باشد و مصرف کنندگان بی شماری با مصرف انواع مواد مخدر از جمله : تریاک _ هروئین _ شیشه _ کراک _ حشیش _ و غیره توانسته اند با استفاده از این روش به درمان قطعی برسند و اعتیاد خود را برای همیشه درمان کنند .

کنگره 60 معتقد است افرادی که با استفاده از این روش درمان می شوند بعد از درمان دارای خصوصیات زیر هستند :

_ از چهره آنها اعتیاد قابل تشخیص نیست

_ هیچگونه میلی به مصرف مواد مخدر یا وسوسه یا کریوینگ ندارند .

_ هیچ گونه نیازی به مراقبت ندارند و از دیدن مواد مخدر یا صحنه مصرف مواد مخدر دچار وسوسه نمی شوند
 .
-  مانند انسان های سالم در جامعه زندگی  می کنند و بسیار موفق هستند .

-   از نقطه نظر تعادل جسمی ، تعادل روانی و تعادل فکر و اندیشه و جهانبینی ، در سلامت کامل هستند .

در حال حاضر مدت 9 سال از تاسیس کنگره 60 می گذرد و این سازمان مردم نهاد دارای 13 شعبه درتهران و شهرستان ها می باشد . درحال حاضر 2500 نفر از اعضای کنگره 60 دارای کارت رسمی عضویت در این جمعیت می باشند و تعداد کثیری نیز با استفاده از روش کنگره 60 اعتیاد خود را درمان کرده اند و به زندگی عادی خود بازگشته اند . 

   كتاب عبور از منطقه 60 درجه زير صفر كه تحقيقي مستند از صورت مسئله اعتياد و خود آموز و راهنماي درمان اعتياد به زبان ساده مي باشد به چاپ هشتم خود نزدیک می شود و يكي از كتاب‌هاي  قوي حوزه اعتياد و درمان آن مي باشد. ساير مقالات علمي ، سي دي و كاست‌هاي آموزشي كنگره 60 نيز كه حاوي جديد ترين اطلاعات و نتايج علمي و تحقيقاتي در حوزه كاهش آسيب هاي ناشي از مصرف مواد مخدر و اعتياد و راهنمايي درمان اعتياد  مي‌باشد به صورت مستمر چاپ ، تكثير و توزيع مي‌شود.

    اعضاي كنگره 60 تاكنون در بسياري از دانشگاه‌ها و مجامع علمي و تحقيقاتي ، رسانه‌هاي گروهي ، صدا و سيما حضور يافته و نتايج فعاليت‌هاي خود را ارائه نموده‌اند.  سايت اينترنتي كنگره 60 در حال حاضر به دو زبان فارسي و انگليسي جديدترين اطلاعات مربوط به انواع موادمخدر سنتي و جديد و درمان اعتياد را به مخاطبان خود ارائه مي‌كند. اين سايت در حال حاضر يكي از سايت‌هاي قوي حوزه اعتياد و موادمخدر مي‌باشد.

  تربيت بدني كنگره 60 همه ساله المپياد ورزشي با حضور صدها  ورزشكار كه قبلاَ دچار بيماري اعتياد بوده و اكنون به رهايي رسيده‌اند را به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، در قالب رشته هاي مختلف ورزشي برگزار مي‌كند. در سال گذشته 18 تيم فوتبال ، 18 تيم واليبال و همچنين تيم‌هاي مختلف در رشته‌هاي ورزش باستاني ، تيروكمان ، راگبي  و آمادگي جسماني شركت داشته‌اند. شايان ذكر است ورزشكاران كنگره 60 در رشته هاي تيراندازي با كمان و راگبي تا سطح مسابقات قهرماني كشور صعود داشته اند. كنگره 60 يك مركز تحقيقاتي علمي و تجربي است و آماده هرگونه همكاري علمي و تحقيقاتي در حوزه اعتياد و موادمخدر با ساير متخصصين و دانشگاهيان ، نهادهاي دولتي و غيردولتي مي‌باشد و همواره از اين امر استقبال مي‌نمايد . 

*  راهنمایی رایگان درمان اعتیاد :

 از ابتدای سال 1387 تا کنون در شعب کنگره 60 در تهران و شهرستان ها بیش از 3000 نفر توسط راهنمایان کنگره 60 به صورت رایگان و حضوری از راهنمایی اولیه درمان اعتیاد برخوردار شده اند .در حال حاضر در 7 شعبه از کنگره 60 در هفته سه روز از ساعت 9 صبح تا 4 بعدازظهرراهنمایی رایگان درمان اعتیاد برای مراجعین انجام می شود .

 

*  رهایافتگان :

 در سال 1387 در کل شعب کنگره 60 ،  330 نفر با استفاده از روش درمان تدریجی ( کاهش پله ای مصرف در طول 11 ماه ) از دام اعتیاد رها شده اند .  رهایافتگان کنگره 60 افرادی هستند که با استفاده از روش دی اس تی ( روش درمان تدریجی یا کاهش پله ای مصرف در طول 11 ماه ) به درمان قطعی اعتیاد رسیده اند . این افراد بعد از درمان و قطع مصرف کوچکترین نشانه ای از حالات معتاد گونه و یا خماری ناشی از قطع مصرف مواد مخدر در آن ها دیده نمی شود . درصد عود نیز در بین این افراد کمتر از 10 درصد می باشد . اگر می گوییم این افراد به درمان قطعی رسیده اند ؛ حرف و سخن بی پایه و اساس نیست . آنها هیچ گونه میل یا وسوسه ای نسبت به مصرف مجدد مواد ندارند و در تعادل کامل جسمس ، روانی و جهان بینی هستند و نیازی به مراقبت و کنترل ندارند .

 

کلاس ها و کارگاه های آموزشی .

در حال حاضر کنگره 60 در 13 مرکز به شرح ذیل فعالیت می کند

تهران ، آکادمی ، خیابان سهروردی جنوبی

تهران ، انقلاب ، خیابان انقلاب

تهران ، پارک طالقانی

تهران ، پارک لاله

تهران ، پارک پرستار

تهران ، جمال زاده ، خیابان جمال زاده

رباط کریم ، کرج ، هیدج ابهر ، اراک ، سمنان ، اصفهان .

مجموع کلاس ها و کارگاه های آموزشی برگزار شده در شعب کنگره 60 در سال 1387 به شرح ذیل می باشد .

گروه آقایان مسافر 1008 کارگاه ،

گروه خانم های مسافر 96 کارگاه

گروه همسفران یا خانواده ها 288 کارگاه

کلاس های صبحگاهی در فضای باز 144 کلاس

کلاس های جهانبینی درمان اعتیاد 52 کلاس

مجموع : 1588


میانگین شرکت کنندگان در کلاس های ویژه گروه آقایان مسافر : 110 نفر ، مجموع شرکت کنندگان 880/110 نفر ؛ مدت زمان برگزاری : 1512 ساعت

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های خانم های مسافر 30 نفر ، مجموع شرکت کنندگان : 2800 نفر ، مدت زمان برگزاری : 144 ساعت.

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های گروه خانواده : 80 نفر ، مجموع شرکت کنندگان : 23040 نفر . مدت زمان برگزاری : 432 ساعت .

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های صبحگاهی 15 نفر , مجموع شرکت کنندگان : 2160 نفر ؛ مدت زمان برگزاری : 216 ساعت .

میانگین شرکت کنندگان در کلاس های جهان بینی : 150 نفر , مجموع شرکت کنندگان : 7800 نفر , مدت زمان برگزاری : 78 ساعت .

 همکاری با مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران .

همکاری کنگره 60 و مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران از سال 1386 آغاز شد و فاز اول طرح پایلوت اپیوم تینکچر با حضور 50 نفر از اعضای کنگره 60 آغاز شد . در سال 87 32 نفر از این تعداد به رهایی کانل رسیدند . فاز دوم این طرح در سال 87 با حضور 200 نفر از اعضای کنگزه 60 آغاز شد که همچنان ادامه دارد . کنگره 60 و مرکز ملی مطالعات اعتیاد ایران نتایج بسیار درخشانی را از قدرت درمانی موفق اپیوم تینکچر به دست آورده اند .


*  فعالیت های سایت اینترنتی کنگره 60

کنگره 60 اولین سازمان مردم نهادی است که در حوزه مواد مخدر ، اعتیاد و درمان اقدام به راه اندازی سایت و پایگاه اینترنتی و اطلاع رسانی گسترده نموده است . این سایت برای اولین بار در کشور و حتی جهان ، تالار گفتگوی اعتیاد و مواد مخدر را راه اندازی نموده است به گونه ای که مصرف کنندگان مواد مخدر که به دنبال راهی اصولی برای درمان اعتیاد می گردند و یا رها یافتگان اعتیاد در هر گوشه ای از کشور و یا جهان ، می توانند سوالات خود را در این خصوص مطرح نموده و از راهنمایی راهنمایان این سایت برخوردار شوند .


در سال 87 نزدیک به 350 عنوان مطلب وارد این سایت شده است . تعداد بازدید روزانه این سایت در حدود 600 نفر می باشد . تالار گفتگوی این سایت نیز بیش از 3700 نفر عضو دارد و روزانه حدود 200 نفر از این تالار و مطالب آن استفاده می کنند .

*  تربیت بدنی کنگره 60 و ورزش رهایافتگان .

در بخش ورزش نیز کنگره 60 اولین ان جی او و سازمان مردم نهادی است که در حوزه اعتیاد و درمان اقدام به تاسیس تربیت بدنی نموده و ورزش رهایافتگان و افرادی که دوره درمان را می گذرانند را در سطحی وسیع ، در دستور کار خود  قرار داده است . تربیت بدنی کنگره 60 در سال 87 از ابتدا تا انتهای سال به صورت کاملاً فشرده و با حداکثر توان به این مهم اهتمام داشت . در نیمه اول سال 87 مسابقات ورزشی المپیاد جشنواره عقاب طلایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال 87 در جریان بود و در نیمه دوم سال نیز مسابقات مربوط به المپیاد 88 آغاز گردید . این مسابقات بیش از 9 ماه از سال در حال برگزاری می باشند . المپیاد ورزشی کنگره 60 با حضور صدها نفر از رها یافتگان از اعتیاد و همچنین افرادی که طول دوره درمان را سپری می کنند همه ساله در 12 رشته ورزشی برگزار می شود . جدا از مسابقات المپیاد ، فعالیت های ورزشی دیگر نیز در قالب تمرینات و آموزش های فردی و گروهی نیز در رشته های متعدد در طول سال ادامه دارد و اعضای کنگره 60 همه هفته روزهای جمعه در مقر ورزشی کنگره 60 یعنی پارک طالقانی تهران حضور دارند . روز های جمعه در این مکان شور و حال خاصی برپاست و ورزشکاران کنگره 60 در رشته های مختلف به ورزش مشغول هستند . رشته های فعال ورزشی در تربیت بدنی کنگره 60 عبارتند از : فوتسال ، والیبال ، باستانی ، راگبی ، تیروکمان ، شنا ، بدمینتون ، تنیس روی میز ، شطرنج ، دارت

 

در سال 87 ورزشکاران کنگره 60 در رشته های فوتسال ، والیبال ، باستانی و تیرو کمان در لیگ ها و جام های متعددی شرکت نموده و مقام هایی را کسب نمودند . از جمله این مقام ها می توان به کسب مقام اول  تنیس روی میز  ،  مقام دوم والیبال ، مقام دوم طناب کشی و مقام اول و دوم تنیس روی میز در المپیاد ورزشی رهایافتگان که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان های مردم نهاد حوزه اعتیاد برگزار گردیداشاره نمود .
* انتخاب آقای عباس امیر معافی یک از رهایافتگان و ورزشکاران کنگره 60 ، به عنوان الگوی جهانی بازتوانی و درمان اعتیاد از سوی دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نیز یکی از رویدادهای کنگره 60 درسال 87 بود . عباس امیر معافی که سال ها مصرف کننده مواد مخدر بود ، پس از درمان و رهایی توانست در رشته تیراندازی با کمان کنگره 60 تا جایی پیش برود که به عضویت تیم ملی تیراندازی با کمان کشورمان درآید

*  نمایشگاه ها :

در سال 87 شعب مختلف کنگره 60 به مناسبت های مختلف ، خصوصاً هفته نیروی انتظامی و نمایشگاه عمومی نیروی انتظامی ، اقدام به تشکیل غرفه نمایشگاهی نمودند که بعضی از تصاویر آن را ملاحظه می نمایید .

 

*  همایش ها :

 در سال 87 کنگره 60 چهار همایش را در مجموعه فرهنگی شقایق ، با عنوان های اپیوم تینکچر ، ورزش رهایافتگان ، مرزبانان کنگره 60 و نقش خانواده در درمان اعتیاد برگزار نموده است . در این همایش ها که روزهای یکشنبه در مجموعه فرهنگی شقایق هر 3 ماه یک بار برگزار شد ، اعضای کنگره 60 ، اعضای دیگر سازمان های مردم نهاد و همچنین مسئولین ستاد مبارزه با مواد مخدر حضور داشتند . یکی دیگر از همایش ها و جشنواره ها ، جشنواره 541 بو که از سوس ستاد مبارزه با مواد مخدر برنامه ریزی و برگزار گردید که اعضای کنگره 60 در این جشنواره حضور بسیار موثری داشتند . مراسم اختتامیه جشنواره عقاب طلایی کنگره 60 نیز در سال 87 طبق معمول هر سال برگزار گردید . این مراسم در مجموعه ورزشی شهید شیرودی برگزار گردید .

 

*  فعالیت های اطلاع رسانی از طریق رسانه های جمعی ( رادیو و تلویزیون )

در سال 87 کنگره 60 فعالیت گسترده ای در سطح رسانه ها  داشت . اعضای کنگره 60 در سال 87 بارها  در صدا و سیما مصاحبه های متعددی را به انجام رساندند . از جمله حضور آقای عباس امیرمعافی یکی از اعضای ورزشکار کنگره 60 ، دردو برنامه از سری برنامه  های تلویزیونی ماه محبوب در ماه مبارک رمضان  و حضور جمعی دیگر از اعضای کنگره 60 در  برنامه های  تلویزیونی شوک ، انعکاس و حباب  از شبکه سوم سیما  .

 

در برنامه های رادیویی نیز اعضای کنگره 60 در سال 87 حضور چشمگیری داشتند .

حضور آقای مهندس دژاکام در برنامه رادیویی اعتیاد از رادیو سلامت به عنوان کارشناس ثابت این برنامع که در تمامی طول سال ادامه داشت و هم اکنون نیز در حال پخش می باشد

 

همچنین حضور دیگر اعضا و رهایافتگان کنگره 60 در این برنامه و شبکه های دیگر صدا از جمله رادیو گفتگو و رادیو ورزش .
 

*  برگزاری کارگاه های آموزشی ویژه رهایافتگان ار اعتیاد با حضور اساتید دانشگاه ها .


یکی از مهمترین کارگاه های آموزشی کنگره 60 ، کارگاه های آموزشی ویژه رهایافتگان یا مسافران سفر دوم می باشد که روزهای چهرشنبه در شعبه مرکزی کنگره 60 برگزار می شود . در این کارگاه ها که به صورت منظم همه هفته برگزار می شود ، اساتید دانشگاهی در رشته های مختلف خصوصاً علوم مربوط به اعتیاد و درمان به عنوان استاد جلسه حضور دارند و مطالب خود را بیان می کنند .


جمعیت احیای انسانی  کنگره 60

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:26 AM ] [ کامران ]
مسكالين:
 
این ماده ی توهم زا هرچند مصرف قابل توجه ی در ایران نداشته است اما جدیدا توسط مسافران آن سوی آبها وارد کشور شده است .

که ازكاكتوس كوچك هويجي شكل بدست مي آيد . در بيابان مكزيك و آ مريكا يافت مي شود و به  صورت قانوني در برخي از مناطق ايالات متحده به عنوان قسمتي از جشنهاي مذهبي به وسبله اعضاي مسيحي بومي آمريكائي ممصرف مي شود .

به طور معمول كاكتوس را قطعه قطعه كرده خشك مي كنند و براي مصرف آنرا جويده و سر انجام مي بلعند . بعد از خوردن آن تهوع   شايع است . مسكالين باعث توهم هاي بينائي مي گردد . مسكالين به صورت مصنوعي به شكل كريستال هاي نمك توليد مي شود .

مسكالين از روده جذب خون مي شود . نيمه عمر آن حدود 2 ساعت و مدت اثر آن 8 تا 9 ساعت است . مقدار مرگ آور آن حدود 10 تا 30 برابر مقدار آن است و خطر مسموميت آن از ساير توهم زاها بيشتر است .

نام نام خياباني دوز مصرفي طريقه مصرف شكل
مسكالين Mes 500-200 ميلي گرم خوراكي كريستال طبيعي
Mescalin Peyote
جويدن كپسول


منبع : www.congress60.org
[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:11 AM ] [ کامران ]اکستازي باعث افزايش انرژي و توهم در فرد مي شود.مصرف کنندگان مي گويند که بعد از مصرف دوست دارند به ديگران نزديک شده و با آنها تماس داشته باشند. 
 
اعتیاد به ترکیبات شیمیایی رایجترین نوع موجود است و موادی که به طور معمول به کار می روند شامل دارو های مسکن و خواب اور, محرکهای مغزی ,مواد استنشاقی, الکل ,مواد افیونی و یا حشیش هستند.

دارو های مسکن و خواب اور شامل گروه داروهای بنزودیازپین هستند .این ترکیبات باعث اختلال عملکرد شغلی و اجتماعی خواب الودگی و اختلال درک است .از علائم ان پوست سرد و نمناک است و عوارض ان ناراحتی های کبدی و گوارشی و در نهایت در اثر مصرف زیاد مرگ را به دنبال دارد.

گروه دیگری از مواد اعتیاد اور که ممکن است کمتر جلب توجه کند مواد استنشاقی است مانند چسب موکت, تینر, بنزین, گاز فندک اتر و مایع خشک شویی است. پس از مصرف این مواد فرد دچار نشئگی , سردرد, تهوع, پرخاشگری , اختلال تکلم و افزایش تعداد ضربا نهای قلب است.این گونه مواد باعث از بین رفتن سلولهای مغزی , کاهش بهره هوشی و اسیبهای جدی به کبد و کلیه و عضلات و ریه می شود.اما از انجایی که این مواد مستقیم اثر بر مغز دارد احتمال کم خونی و سکته بسیار زیاد است.

ترکیبات دیگر مواد الکلی مانند انواع مشروبات الکلی هستند که سبب به هم خوردن تعادل و کندی پاسخ میشود و از علائم ان استشمام بوی الکل , سیگار کشیدن زیاد و استفراغ است. در چنین افرادی خطر ابتلا به سرطان سر و گردن و اسیب کبد بسیار بالاست.

مشهورترین گروه مواد اعتیاد اور مواد افیونی مانند تریاک, شیره کدئین ,مرفین و هروئین هستند .این مواد حالت نشئگی گرما و گیجی ایجاد می کنند.مشخص ترین علامت مصرف تنگی مردمک چشم این افراد است همچنین حساسیت, کاهش وزن کاهش میل جنسی و تیره شدن پوست است و احنمال ابتلا به هپاتیت ,کزاز و ایدز در این گونه افراد بسیار بالاست و مرگ بیشتر در این گروه اتفاق می افتد.

گروه دیگر مواد اعتیاد اور کانابیس است که شامل حشیش ,ماری جوانا , گراس و بنگ و…است. در اینگونه افراد تمرکز از بین رفته و اشتها افزایش می یابد.از علائم مصرف ان قرمز شدن چشم است.این مواد به سلولهای مغزی اسیب جدی وارد می کند و با درصد بالایی سبب سرطان ریه می شود.

و اما گروه جدیدی از مواد اعتیاد اور که محرکهای مغزی هستند . این مواد گروها از امفتامین  و مشتقات انها هستند .از مشتقات این مواد می توان به۳و۴متیلن دی اکسی مت امفنامین MDMA اشاره کرد.
XTC که امروزه به نامهای اکستاسی ,اکستازی, اکس و یا قرص شادی بخش شناخته شده است
Ecstasy(۳,۴-MethyleneDioxyMethAmphetamine) : در بين عامه مردم اسمهاي ديگري نيز دارد از جمله: X,E,MDMA,Roll,Adam,XTC .
Ecstasy از حدود نيمه هاي دهه ۱۹۶۰ به نوان آمفتامين با عوارض کمي براي کاهش افسردگي وارد بازار شد و به صورت کوتاه مدت باعث بهبود اين مشکلات شد اما به دليل سوء مصرف باعث مشکلات زيادي مي شود که باعث شده از آن به عنوان يک ماده مخدر نام برده شود.
اين دارو به صورت قرص مصرف مي شود.معمولا در پارتي ها و مهمانيهايي که به مدت زياد به رقص و پايکوبي مي پردازند(raves)، استفاده مي شود.
اين قرص از موادي که باعث توهم زايي مي شوند هم تشکيل شده است.اين قرص زماني که ساخته مي شود،نظارتي بر روي آن صورت نمي گيرد و ممکن است که از مواد ديگري هم ساخته شود(زيرا در کارخانه هاي معتبر ساخته نمي شود و يکي از دلايلي است که باعث شده به عنوان قاچاق معرفي شود).
از لحاظ رواني اين قرص باعث اعتياد به آن هم مي شود که بسيار خطرناک است.تا حدي که ۳۰۰ ميليگرم از آن مي تواند سبب مرگ يک دختر ۱۵ساله شود.

اثرات کوتاه مدت:

اکستازي باعث افزايش انرژي و توهم در فرد مي شود.مصرف کنندگان مي گويند که بعد از مصرف دوست دارند به ديگران نزديک شده و با آنها تماس داشته باشند.از ديگر اثرات آن مي توان به: دندان قروچه غير ارادي، کاهش اعمال مهاري، لرز با يِا بدون تعريق زياد، تاري ديد، افزايش ضربان قلب و فشار خون، احتمال بروز تشنج و…اشاره کرد.
مواد تحريکي موجود در قرص مي توانند باعث شوند تا مصرف کننده به طور باورنکردني و طولاني مدت برقصد که اگر در اين شرايط گرما و شلوغي (مثلا در يک پارتي) هم باشد ممکن است سبب تب و از دست دادن آب بدن(به شکل عرق) شود.اين شرايط مي تواند منجر به از دست دادن عملکرد عضلات، کليه، قلب و کبد شود.در اين صورت مي توان مرگ را هم ديد.
حتي بعد از اين اثرات مشکل در خواب، اضطراب و افسردگي هم ديده مي شود.

اثرات طولاني مدت:

استفاده مکرر از اکستازي(و يا اعتياد به آن) مي تواند سبب از بين رفتن و تخريب سلولهاي ترشح کننده سروتونين شود.اين سلولها نقش مهمي در حالت روحي افراد، حافظه، يادگيري، درد و اشتها دارند.که تخريب آنها سبب اختلال در عمل آنها مي شود.(اختلال در حافظه و يادگيري، کم اشتهايي، افزايش احساس درد، افسردگي و اضطراب).
در ضمن اين قرصها در انواع نامهاي تجاري و با آرمهاي مختلف ساخته مي شوند.مثل:ميتسوبيشي،موتورولا و…
حال بايد از کساني که از اين ماده خطرناک استفاده مي کنند پرسيد که آيا حالت سرخوشي موقت به اين همه اختلال و شايد مرگ مي ارزد؟؟!!

این ماده در سال ۱۹۱۴ در المان توسط شرکت مرک به عنوان کاهنده اشتها تولید شد اما به علت عوار ض ان از رده خارج گردید .بعد از مدتی در دهه ۷۰ در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیما ران به کار برده شد.با اثبات اثرات این ماده روی مغز حیوانات ازمایشگی مصرف ان ممنوع شد.
در سالهای اخیر مصرف این ماده در مهمانیهای شبانه موسوم به اکس پارتی افزایش یافته است.عامل اصلی رواج این ماده در ایران عدم اگاهی افراد از عوارض ناشیCش انرژی, احساس تمایل برای ارتباط با دیگران, افزایش هوشیاری و درک موسیقی , افزایش حس بویایی و چشایی ,احساس روشنایی و تمایل برای در اغوش گرفتن و بوسیدن دیگران است.


به علت افزایش بیش از حد انرژی این افراد تمایل به رقصهای طولانی دارند.دیگر اثرات ان کاهش اشتها ,تاری دید, گشاد شدن مردمکها است که باعث می شود در مهمانیها با وجود نور کم مجبور به استفاده از عینکهای افتابی در شب شوند.
حرکات غیر طبیعی چشم ,افزایش ضربان قلب و فشار خون قفل شدن دندانها که برای جلوگیری از این حالت مجبور به مصرف ادامس هستند و تا ساعتها این حالت فک زدنهای غیر طبیعی وجود دارد نیز از عوارض های دیگر است .
این اثرات ۳ تا ۲۴ ساعت باقی می ماند و بعد از ان تمایل شدی برای مصرف مجدد ان وجود دارد.
اعتیاد به این ماده روانی و ترک ان بسیار دشوار است .متاسفانه میزان مصرف این ماده خطر ناک در ایران در حال افزایش است.خطر مرگ با مصرف ان وجود دارد و هیچ پادزهری تا امروز برای مسمومیت با اکس شناسایی نشده.
اعتیاد بیشترین اسیب را به جوامع می زند و چون همیشه پیشگیری راحت تر از درمان است بهترین راه اگاه ساختن افراد وکاهش معتادین جامعه است.

اکستازی، اعتیاد جدیدی که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است.

نام علمی قرص اکستازی “متیل دی اکسی متیل آمغتامین ” می‌باشد. اثر هر قرص پس از خوردن بعد از ۱۵ تا ۹۰ دقیقه در فرد آشکار می‌شود و تا ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. اکستازی در لغت به معنی شادی مفرط بوده . اکستازی داروی سفید رنگ بدبو تلخ مزه است و به راحتی در آب حل می‌شود و به شکل‌های قرص کپسول آدامس نوشابه پودر‌های طمع‌دار تولید و عرضه می‌شود و گاه نیز به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اکستازی، اعتیاد جدیدی که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است وقتی در سال ۱۹۱۴ دانشمندان در آلمان یک ماده شیمیایی جهت کم کردن اشتهای افراد ساختند، هیچ کس فکر نمی‌کرد این ماده تبدیل به اعتیاد نسل جوان در قرن جدید شود. یک نوع اعتیاد جدید که در انتهای آن مرگ به انتظار نشسته است . در آن زمان (۱۹۱۴) این ماده به علت اثرات آن از رده خارج شد، اما در سال ۱۹۴۲ این دارو مجددا” وارد بازارشد و در روان درمانی برای کمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد. اما در سال ۱۹۸۴ با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمایشگاهی از طرف مجامع علمی مصرف و تولید این داروها رسما” ممنوع اعلام شد، ولی در اثر جریاناتی مصرف آن مجددا” آغاز شد، به طوری که در دوره زمانی خاص مصرف این ماده انرژی‌زا و شادی‌بخش برای کاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هرویین تشویق شده است. به عنوان مثال در اروپا مصرف این قرص از ۵۰۰ هزار به ۳۰ میلیون قرص در ۲ سال بعد رسیده است و یا در آمریکا در پارتی‌های شبانه مصرف این قرص‌ها به شدت افزایش یافت . مواد سازنده قرص‌ها و ویژگی‌ها نام علمی قرص اکستازی “متیل دی اکسی متیل آمغتامین ” می‌باشد. اثر هر قرص پس از خوردن بعد از ۱۵ تا ۹۰ دقیقه در فرد آشکار می‌شود و تا ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. اکستازی در لغت به معنی شادی مفرط بوده . اکستازی داروی سفید رنگ بدبو تلخ مزه است و به راحتی در آب حل می‌شود و به شکل‌های قرص کپسول آدامس نوشابه پودر‌های طمع‌دار تولید و عرضه می‌شود و گاه نیز به صورت تزریق وریدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. قرص‌های اکستازی از لحاظ ترکیب و عملکرد از یکسو شبیه مواد محرک از قبیل آمفتامین‌ها و از سوی دیگر شبیه مواد توهم‌زا است. مواد محرک موجود در این ماده نقش تحریک کننده داشته و باعث سرعت فعالیت سیستم عصبی می‌شوند. از طرفی مواد توهم‌زای موجود در آن به طور خاص بر روی ادراک تاثیر گذاشته و باعث توهم شنیداری و دیداری می‌گردد.اکستازی در مجموع یک ماده مصنوعی روان گردان به حساب می‌آید که اگرچه آثار بسیار سوءبر روی بدن دارد، ولی مصرف این ماده مصرف کننده را به تدریج یا به سرعت به سمت یک نوع اجبار در مصرف می‌کشاند و از لحاظ روانی وابسته می‌سازد. عوارض و پیامدهای قرص تحقیقات ثابت کرده‌اند ۹۹ درصد کسانی که از این قرص استفاده می‌کنند دچار افسردگی‌های شدید شده و اقدام به ارتباطات نامشروع جنسی و خودکشی می‌کنند . قرص اکس سبب تخریب قسمت‌هایی از مغز می‌شود که قدرت تصمیم‌گیری را از شخص مصرف کننده می‌گیرد. برخی از عوارضی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته‌اند عبارتند از: تخریب سلول‌های قشر مخ . نارسایی کبد و کلیه و ضایعات پوستی و زوال حافظه کوتاه مدت . اثرات قرص‌های اکستازی ۱- اثرات شدید احساسی و اختلال خواب ۲-انقباض شدید فک و پارگی زبان ۳- فراموشی در ۶۰ درصد موارد ۴- تهوع، استفراغ و سردردهای پیاپی ۵-سرکوب شدید خون سازی مغز استخوان .
اگر اقدامی‌ جدی‌ برای‌ آگاه‌سازی‌ جامعه‌ در مورد عوارض‌ و خطرات‌ داروهای‌ نشاط‌آور ازجمله‌ اکستازی‌ انجام‌ نشود، در آینده‌ با گسترش‌ بیشتر این‌ داروها در میان‌ جوانان‌ و گرایش‌ آنها به‌ مواد خطرناک‌تری‌ نظیر هرویین‌ و کوکایین‌ روبه‌رو خواهیم‌ بود.مطالعات‌ غیرساخت‌ یافته‌ در ایران‌، روندی‌ بشدت‌ رو به‌ رشد را نشان‌ می‌دهد که‌ کاهش‌ قیمت‌ داروهای‌ اکستازی‌ به‌ حدود ۷۵۰ تا ۱۵۰۰ تومان‌ خود یکی‌ از علل‌ آن‌ است‌.

اکستازی :
اکستازی‌ یا «متیلین‌ دی‌‌اکسی‌ متیل‌ آمفتامین» از جدیدترین‌ داروهای‌ هم‌ خانواده‌ آمفتامین است که در ایران به نام‌های «اکستازی»، «اکس»، «اکس.تی.سی» و قرص شادی خوانده می‌شود. آمفتامین‌ها اثرات‌ محرک‌ خود را با افزایش‌ آزادسازی‌ مونوآمین‌ها در گره‌های‌ عصبی‌ اعمال‌ می‌کنند. اکستازی‌ این‌ عمل‌ را بیشتر در گره‌های‌ عصبی‌ حاوی‌ سروتونین‌ انجام‌ می‌دهد و به‌ این‌ ترتیب‌ غلظت‌ این‌ ماده‌ را در گره‌های‌ عصبی‌ افزایش‌ داده‌ و موجب‌ استمرار تاثیر تحریکی‌ این‌ گره‌ها می‌شود.بخصوص در دو، سه سال اخیر در پارتی‌های شبانه به شدت افزایش یافته است. جوانان تحصیلکرده و مردم مرفه، بویژه شهروندان مناطق شمال تهران، مصرف کنندگان اصلی این داروها هستند.


شکل قرص‌های اکستازی :

اکستازی به صورت قرص‌های خوراکی، آدامس‌های جویدنی، کپسول و مواد تدخینی و ترزیقی است. در حال حاضر نیز امکان ساخت این قرص ها در آزمایشگاه های غیرقانونی و زیرپله ای داخلی وجود دارد که البته با توجه به ترکیب مواد اضافی غیراستاندارد، مصرف آن دارای عوارض شدیدتری خواهدبد. در بین‌ مصرف‌ کنندگان‌ موادمخدر گروه‌ مصرف‌ کننده‌ اکستازی‌ و گروه‌ مصرف‌ کننده‌ آمفتامین‌ و اکستازی‌ بیش‌ از سایر گروه‌ها به‌ موسیقی‌ علاقه‌ نشان‌ می‌دهند. همچنین‌ در بین‌ این‌ دو گروه‌ رفتن‌ به‌ میهمانی‌های‌ خانگی‌ شیوع‌ بیشتری‌ دارد.اثرهای اکستازی :

در مطالعه‌ ای‌ که‌ به‌ روش‌ نمونه‌گیری‌ برقی‌ در استرالیا انجام‌ شده‌ پژوهشگران‌ از کنجکاوی‌، تفریح‌، لذت‌ و خوشگذرانی‌ به‌ عنوان‌ محرک‌های‌ اصلی‌ مصرف‌ این‌ مواد یاد کرده‌اند. در نهایت‌ می‌توان‌ گفت‌ که‌ هر دو مطالعه‌ این‌ باور و تصویر عمومی‌ را تصدیق‌ می‌کند که‌ اکستازی‌ توسط‌ جوانان‌ فعال‌ مصرف‌ می‌شود و نماد تفریح‌، فراغت‌ و کلاس‌ است‌.
اثر اکستازی بیست تا نود دقیقه بعد از مصرف ظاهر می شود و حدود دو سه ساعت در بدن باقی می‌ماند و سپس کاهش می یابد. البته آثار آن ممکن است تا ۲۴ ساعت در بدن باقی بماند.

عوارض اکستازی :


اکستازی عوارض شدیدی دارد که از آن جمله است: اختلالات بینایی، کاهش اشتها، حرکات غیرطبیعی چشم، گشاد شدن مردمک، تحریک شدید نسبت به نور (حتی نور ضعیف)، تغییر در تعادل دمای بدن و احساس سرما و یا گرمای شدید، تمایل شدید برای مصرف آب، قفل شدن فک، لرزیدن، عصبی شدن، بی میلی به استراحت و تمایل شدید روانی برای مصرف مجدد این ماده بعد از افت اثر اولیه.

اثرهای شدید و مزمن آن :

مصرف اکستازی در عین حال ممکن است اثرهای شدیدتری هم در بدن ایجاد کند که بسیاری از این اثرها ممکن است باعث مشکلاتی جبران ناپذیر در بدن شوند. این اثرها عبارتند از: ایجاد عوارض شدید و غیرقابل بازگشت در مغز و بخصوص حافظه، روان پریشی و کابوس های شبانه، آسیب های کبدی، سرکوب فعالیت مراکز خونسازی در بدن ،
سرگیجه، تشنج و مرگ.
در پایان‌ این نکته حائز اهمیت است که با توجه به‌ روند شیوع‌ هرویین‌ در سی‌ و چند سال‌ اخیر که‌ در ابتدا تنها در بین‌ گروه‌ بسیار اندکی‌ رواج‌ داشت‌ و اکنون‌ به‌ معضل‌ اصلی‌ مواد مخدر ایران‌ تبدیل‌ شده‌، بر ضرورت‌ توجه‌ جدی‌ به‌ مساله‌ سوء مصرف‌ اکستازی‌ در میهمانی‌های‌ شبانه‌ تاکید نموده و هشدار می دهیم که اگر امروز برای‌ پیشگیری‌ از انتشار این‌ ماده‌ در بین‌ گروه‌های‌ خاص‌ برنامه‌ای‌ نداشته‌ باشیم‌، فردا در تمامی‌ مدارس‌ شاهد رد و بدل‌ شدن‌ قرص‌های‌ اکستازی‌ خواهیم بود.

با کاهش انواع و اقسام مواد مخدر در کشور استفاده از قرص های روان گردان رواج بیشتری یافته اما همین قرص ها نیز از انواع تقلبی و بسیار خطرناک آن محسوب می شوند .

این قرص ها که به داروی عشق و قرص های شادی آور و… معروف هستند از طریق کشورهایی همچون هلند ، مالزی و ژاپن توسط مسافران وارد کشور می شود .

از آنجایی که مواد مخدر سنتی نظیر تریاک اثرات مخرب ظاهری نیز دارد ، بسیاری از جوانان با فریب حرف هایی نظیر ” تابلو نشدن قیافه و سادگی  مصرف ” ، به استفاده از این دسته از قرص ها روی می آورند غافل از اینکه خطرات مصرف این مواد و به خصوص انواع تقلبی آن زندگی جوانان را به تباهی خواهد کشاند.

این مواد توهم زا که در شکل قرص ساخته می شوند به دلیل تغییر الگوی مصرف مواد مخدر به وجود آمده اند و شناسایی و تشخیص آنها اکنون پس ازحدود سه سال آموزش مداوم ماموران و بازرسان سریع تر صورت می گیرد.

اغلب این قرص ها به جای قرص های ویتامین در میان جوانان توزیع می شود و جهت پیشگیری از آلوده شدن دانش آموزان در مدارس با مدیران مدارس دخترانه و پسرانه مقاطع راهنمایی سراسر کشور تبادل نظر لازم است .تهیه فیلم های مستند و به نمایش گذاشتن آنها در مدارس ، آموزش و اطلاع رسانی به این قشر آسیب پذیر و ساخت برنامه های تلویزیونی و سی دی های واقعی از جمله برنامه ای پیش گیرانه  درزمینه این آسیب اجتماعی نقش موثری دارد.

البته موارد یاد شده نمی تواند به تنهایی عامل موثری باشند بلکه باید با ایجاد مکان هایی شاد و سالم و ورزشی محلی را برای تخلیه انرژی جوانان در نظر گرفته شود.

لازم به ذكر است اکستازي يکي از مشهورترين مواد اعتيادآور رايج در ميان جوانان امروزي است. بر اساس آمارهاي تخميني، ۸/۲ ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يک‌بار در طول عمر خود از اين ماده استفاده کرده‌اند و بسياري از آنان، با وجود آگاهي از مخاطرات احتمالي، مصرف اين ماده را ادامه مي‌دهند.
اکستازي يا «داروي طراح» ماده‌اي است که در ميهماني‌هاي ريو مصرف مي‌شود. ميهماني‌هايي که شرکت‌کنندگانشان ساعت‌هاي متمادي با موسيقي الکترونيکي و رقص نور مي‌رقصند. در اين قبيل ميهماني‌ها، مواد شادي‌آور و فرح‌بخش مصرف مي‌شود. معمولاً ريو را در فضاهاي باز يا غيرقابل کنترل مانند پارک‌هاي جنگلي و انبارهاي متروکه برگزار مي‌کنند. ولي گاه در محافل خانگي نيز چنين مجالسي برپا مي‌شود. هزاران جوان در اين ميهماني‌ها، که بيش از دو روز طول مي‌کشند، شرکت مي‌کنند. اکستازي ميل به خوردن و خوابيدن را مهار مي‌کند؛ در نتيجه، اين افراد مي‌توانند بدون نياز به خوردن و خوابيدن در ميهماني‌هاي چندروزه شرکت کنند. البته گاه کم‌آبي‌هاي بسيار شديد و خستگي مرگ‌بار شرکت‌کنندگان را از پا درمي‌آورد.

همة شرکت‌کنندگان ميهماني‌هاي ريو اکستازي مصرف نمي‌کنند. ولي همة آنها شاهد مصرف اين قرص‌ها خواهند بود. فروشندگان اين قرص‌ها مي‌گويند که اکستازي بي‌خطر است. شما را آرام مي‌کند و درکتان را بالا مي‌برد. کمک مي‌کند تا شادتر باشيد و بهتر زندگي کنيد. اما اين حالات تنها مدت‌زمان کوتاهي وجود دارند. اکستازي شادي کاذبي را در شما به‌وجود مي‌آورد و پس از گذشت چند روز، بدترين لحظات زندگي‌تان را تجربه خواهيد کرد.
بر اساس نتايج آماري، در فاصلة سال‌هاي ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹، موارد مرگ ناشي از مصرف اکستازي ۴۰۰ درصد افزايش يافته است. همچنين، از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹، اورژانس بيمارستان‌هاي سراسر دنيا با ۹ برابر افزايش شمار مسموميت با اکستازي مواجه شده‌اند. يعني، تعداد موارد مسموميت در اين دورة زماني از ۳۱۹ نفر به ۲۸۵۰ نفر رسيد. کثريت قربانيان کمتر از ۲۵ سال سن داشتند.
بعضي از جوانان معتقدند که ميزان اکستازي مصرف‌شده در اين ميهماني‌‌ها بسيار بيشتر از مقادير حقيقي گزارش شده است. آنها براي کاستن از نگراني والدينشان، مخاطرات ناشي از مصرف اکستازي را جزئي جلوه مي‌دهند.

يکي از علل افزايش مصرف اين دارو تبليغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن مي‌گويند که آثار مضر اين دارو بيشتر از الکل و تنبکو نيست.
هر فردي که در ميهماني ريو شرکت مي‌کند، در معرض خطر استفاده از اکستازي قرار مي‌گيرد. شروع مصرف اين ماده، حتي در حد يک تجربه، مرگ‌آور است. کساني که زندگي‌شان با مصرف اين دارو نابود شده است از اين قرص با عنوان کوکائين ميهماني ريو نام مي‌برند.

سازمان غذا و داروي امريکا شمار مصرف‌کنندگان اکستازي را در سال ۲۰۰۱، ۱/۸ ميليون نفر ذکر کرده است. به نظر مي‌رسد که اين رقم در سال جاري در حدود ۵/۶ ميليون نفر افزايش يافته باشد. در فاصلة سال‌هاي ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۱، تعداد افراد ۱۰ تا ۱۸ ساله‌اي که از اين ماده استفاده کرده‌اند در حدود ۱۴۰ درصد افزايش يافته است. همچنين، ۹۲ درصد افرادي که مصرف اکستازي را شروع کرده‌اند، بعدها به مواد ديگري مانند ماري‌جوانا، آمفتامين، کوکائين و هروئين روي آورده‌اند.
هر فردي ممکن است به دلايل مختلفي داروهاي نشاط‌آور را امتحان کند. بسياري از جوانان تحت تأثير سخنان دوستان خود، در مورد ايجاد احساسات هيجان‌انگيز کاذب و از بين رفتن ممنوعيت‌هاي اخلاقي، از اين ماده استفاده مي‌کنند. تنش و مشکلات خارج از توان فرد مشوقي نيرومند براي مصرف چنين موادي است، اما به تنهايي نمي‌تواند دليل قانع‌کننده‌اي براي شروع مصرف آنها باشد.
بعضي افراد براي رهايي از آلام ناشي از صدمات روحي يا مشکلات جسمي به اين داروها پناه مي‌آورند. فرار از افسردگي، رسيدن به آرامش، داشتن زندگي شادتر، و ايجاد تنوع در روند يکنواخت و مأيوس‌کنندة زندگي از ديگر دلايل روي آوردن جوانان به اين قبيل مواد است.

اما علت هرچه باشد، اين داروها راه‌حلي موقتي براي فرار از مشکلات هستند و پس از محو آثار مصرف آنها، مشکلات و احساسات ناخواسته، به شکلي شديدتر و سخت‌تر از حالت اوليه، درک مي‌شوند. به مرور، فرد به مقدار بيشتري از اين داروها براي تحمل مشکلات جديد خود نياز خواهد داشت.
ليز، يک مصرف‌کنندة اکستازي، مي‌گويد: «در يک ميهماني ريو، مردي که به مقدار زياد و به‌طور مداوم اکستازي مصرف مي‌کرد، خود را پرتقال مي‌دانست. يکي ديگر از مصرف‌کنندگان فکر مي‌کرد که مگس است و به دفعات سرش را به شيشة پنجره مي‌کوبيد.»

قرص عشق (Love Pill)

اکستازي قرص عشق نيز خوانده مي‌شود. اين قرص ادرک شخص را از رنگ‌ها و اصوات به ميزان زيادي افزايش مي‌دهد و در هنگام برقراري رابطة جنسي، درک حسي ناشي از لمس شدن و نوازش را بالا مي‌برد.
اکستازي يک قرص توهم‌زاست و بر مغز اثر مي‌گذارد. مواد توهم‌زا تصاوير را در مغز افراد مخلوط مي‌کنند. آنها مي‌توانند تداعي‌گر صحنه‌هاي غم‌انگيز يا هراسنک زندگي گذشتة فرد باشند. گاه شخص بدون آن‌که آگاه باشد، اين تصاوير را در ضمير ناخودآگاه خود حفظ کرده است.
مصرف قرص‌هاي عشق باعث افسردگي، گيجي، اضطراب بيش از حد، بدبيني، جنون گذرا و اختلالات رواني مي‌شود.

ممنوعيت استفاده از اکستازي

اکستازي در تقسيم‌بندي دارويي در گروه اول قرار داده شده است. به اين معنا که هنوز مصارف پزشکي اين داروي خطرنک تأييد نشده است. از ديگر اعضاي اين گروه دارويي مي‌توان به هروئين، کوکائين، ال اس دي (LSD) و آمفتامين اشاره کرد.
در کشور امريکا، جريمة به همراه داشتن اين ماده و پخش يا توليد آن از ۱۰۰ هزار دلار جريمة نقدي تا ۹۹ سال زندان متغير است.
يک مصرف‌کنندة دائمي اکستازي مي‌گويد: «اگر هر شب اکستازي بخوريد، سرما وجودتان را فرا مي‌گيرد. کليه‌هايتان از کار مي‌افتند و پادرد خواهيد داشت. لب‌ها و انگشتانتان را آن‌قدر مي‌جويد که به خونريزي مي‌افتند.»

چند توصيه به معتادان داروهاي نشاط‌ آور

هرچند که آثار جانبي ناشي از قطع مصرف اکستازي در نظر مصرف‌کننده غيرقابل مهار و وحشتنک است، باز هم راه‌حل‌هايي وجود دارد.
اولين قدم، فهميدن علت اعتياد فرد به مادة اعتيادآور است. در سال ۱۹۶۹، هنگامي که مصرف اين‌گونه مواد به حدکثر خود رسيده بود، محققي نوشت: «فردي که افسرده و دردمند است و با دارودرماني از لحاظ جسمي به آرامش نمي‌رسد، خودبه‌خود کشف مي‌کند که با استفاده از مواد مخدر آرام مي‌شود.»
بسياري از افراد به اشتباه تصور مي‌کنند که با مصرف مواد شادي‌افزا «بهتر مي‌شوند»، «بهتر فعاليت مي‌کنند» يا «شادتر مي‌شوند». اين فقط يک هذيان است. اين مواد دير يا زود جسم و روان را نابود مي‌کنند. فشار زندگي مدرن، انسان امروزي را در خود غرق کرده است. اما باز هم راه‌حل‌هايي وجود دارد.

ورزش، رژيم غذايي، پياده‌روي طولاني‌مدت همراه با مشاهدة طبيعت باعث القاي احساس رضايت و آرامش مي‌شود. صحبت با يک فرد قابل اعتماد در مورد مشکلات مي‌تواند کمک‌کننده باشد. مصرف مواد اعتيادآور و شادي‌افزا راه‌حل واقعي مشکلات زندگي نيست. نتايج و تبعات مصرف اين داروها بسيار بدتر و وحشتنک‌تر از مشکلات اوليه‌اي است که فرد براي رهايي از آنها به اين مواد پناه آورده است. روي آوردن به مواد و داروهايي از اين قبيل پا گذاشتن در جادة ناهمواري است که فرد براي رسيدن به جهنم انتخاب مي‌کند.
www.c60.ir

[ پنجشنبه هفدهم تیر 1389 ] [ 0:5 AM ] [ کامران ]
تریاک چیست؟

تریاک در مقایسه با مواد مخدر دیگر، خام ترین و کم تاثبرترین به شمار می آید. تریاک مایعی است شیر مانند که از گیاه کال خشخاش بدست می آید. زمانی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد سخت شده و به ماده قهوه ای سوخته و یا سیاه رنگی تبدیل میشود. شکل سخت شده آن معمولا" تدخین میشود اما به طور خوراکی هم میتوان از آن استفاده کرد. تریاک به طور معمول در کشور برمه و افغانستان کشت میشود.

تریاک

تریاک به شکل استفاده میشود؟

در کشورهای غربی امروزه ، تریاک به شکل پودری یا کلوخی به رنگ قهوه ای سوخته در دسترس مصرف کنندگان قرار میگیرد. این ماده یا تدخین شده و یا به صورت خوراکی یا تزریقی مورد استفاده قرار میگیرد.

تاثیرات تریاک چیست؟

از آنجایی که ساختار تریاک بسیار شبیه به ساختار مواد مخدر طبیعی بدن می باشد در اثر استفاده مولکولهای مخدر موجود در تریاک گیرنده های اعصاب را تسخیر کرده و همان حس آرامش فاقد درد را در بدن تولید میکند. این ماده مخدر ابتدا باعث حس شادمانی و سرخوشی شده اما با استفاده مکرر، بدن برای دسترسی به این حالت به میزان هرچه بیشتر از این مواد نیاز پیدا می کند.
سوء تغذیه، مشکلات تنفسی و افت فشار خون از جمله بیماریهایی هستند که با اعتیاد به تریاک در رابطه اند.
تریاک ماده ای بسیار اعتیادآور است. در اثر استفاده از این ماده استیاق به مصرف چه جسمانی و چه روانی بسیار سریع پیشرفت می کند. خماری ناشی از تریاک باعث تهوع، آبریزش چشم، خمیازه، سرمازدگی و یا عرق میگردد.
حالت خماری بسیار ناراحت کننده و دردناک است.در واقع معتادین بیشتر برای جلوگیری از درد ناشی از خماری به مصرف آن ادامه می دهند تا به دست آوردن حس سرخوشی نخستین و یا رسیدن به تعادل جسمی و روانی !

تاریخچه کشت و مصرف تریاک درغرب:

شواهد نشان می دهد که از 100 سال پیش از میلاد مسیح یعنی حدودا" 2100 سال پیش تریاک به عنوان دارویی محبوب به شکل شربت و یا حب مصرف خوراکی داشته است. اعتیاد به تریاک از اواسط قرن 17 میلادی به بعد که به وسیله چینی ها به شکل تدخینی آن معرفی شد، به عنوان معضل اجتماعی مطرح شد. در قرن 18 میلادی اعتیاد به تریاک به حدی بالا گرفت که چینی ها برای جلوگیری از کشت و خرید و فروش آن به کشورهای غربی اقداماتی صورت دادند. همزمان تریاک راه خود را به کشورهای اروپایی و شمال امریکا باز کرد تا جائیکه مصرف دارویی آن جای خود را به اعتیاد داد.
پس از خاک برداری و حفاری باستان شناسان بر روی باقیمانده های دوران نوسنگی در کشور سوئیس (به قدمت حدودا" 3200 سال پیش از میلاد مسیح) نشان داد که گیاه خشخاش در آن زمان کشت می شده است. دانشمندان بر این باورند که این گیاه مصرف خوراکی داشته و به عنوان مواد غذایی (حاوی 45 درصد روغن) مورد استفاده قرار می گرفته است . اما بدون شک مردمان آن دوره از قدرت مخدری این گیاه آگاهی داشته اند.
مایع شیرگونه که از این گیاه گرفته می شود پس از خشک شدن از قدرت مخدر بالایی برخوردار است که به آن تریاک می گویند. نوشته های تئوفراستوس فیلسوف یونانی (3 قرن پیش از میلاد مسیح) از اولین نوشته هایی است که به تریاک اشاره کرده است. لغت لاتین تریاک، "اوپیوم" گرفته شده از زبان یونانی به معنای "عصاره گیاه" است و خود تریاک نیز ابتدا به شکل عصاره یا شیره گیاه خشخاش تولید می شود.
پزشکان غرب به خوبی به فوائد و تاثیرات تریاک واقف بودند و تاجرین غربی این ماده را به خاور دور معرفی کردند. پاراسلوس (1500 سال پیش از میلاد مسیح) زیست شناس، فیزیکدان و منجم سوئیسی این ماده را مجددا" به اروپائیان معرفی کرد به طوریکه دکتر سیدنهام انگلیسی (سال 1680 میلادی) در این باره می نویسد:

" در میان تمامی امکاناتی که خداوند بزرگ برای رهایی درد انسانها خلق کرده هیچکدام به موثری تریاک نیست!"

در قرن 18 میلادی تدخین تریاک در خاور دور بسیار رواج پیدا کرده بود و داد و ستد تریاک یکی از منابع اصلی درآمد برای مستعمره های انگلستان و هلند محسوب می شد. حتی اسپانیائیها هم سهم خود را از این معاملات از فیلیپین دریافت می کردند. با اینکه در آن زمان تریاک در اروپا در دسترس همگان بود ولی وفور آن مشکل ساز نبود.

تریاک به طور قابل توجه ای از مواد مخدر مختلف ترکیب شده که در قرن 19 میلادی دانشمندان موفق به تجزیه این ماده شدند. در سال 1806 فردریک سرترنر، شیمیدان آلمانی ، برای نخستین بار موفق به استخراج یک ماده از کل مواد ترکیبی در تریاک شد که آن را مرفین نامید. وی اسم "مرفین" را بر مبنای اسم خدای خواب یونانیان "مورفوس" انتخاب کرد. دومین ماده اسنخراجی از تریاک "کدئین"، توسط روبیکت ، پروفسور و شیمیدان فرانسوی، در سال 1832 میلادی و به دنبال آن در سال 1848 میلادی ماده پاپاورین توسط " مرک" دانشمند آلمانی به دست آمد. این مواد خالص جایگزین استفاده دارویی از تریاک خام شدند و همانند تریاک این مواد به عنوان داروی ضد درد و اسهال مورد استفاده قرار گرفتند.
با اختراع و کشف تزریق زیرجلدی در اواسط قرن 19 ، مرفین به عنوان مسکن وریدی مورد استفاده قرار گرفت.

میزان اعتیاد در آمریکا در طی صد سال گذشته رشد گسترده ای داشته است. این، بخشی به دلیل مهاجرت چینی های معتاد به تریاک و بخشی به دلیل تزریق بی رویه مواد مخدر به عنوان مسکن به زخمی های جنگی بوده است. به علاوه اینکه در بسیاری از داروهای معمول و مورد استفاده عموم ، ترکیباتی از تریاک وجود دارد.


شاید بتوان گفت که بخشی به همین دلیل بود که مرفین به عنوان درمان اعتیاد معمول شد، بدین شکل که اگر پزشکان برای درمان اعتیاد به تریاک مرفین استفاده می کردند، شخص معتاد علاقه ای به خود تریاک نشان نمی داد و اعتیاد وی درمان می شد!!!
اروپایی ها هم با مشکلاتی مشابه روبرو شدند و با اینکه استفاده تریاک به مراتب بیشتر از حال بود اما به عنوان مصارف دارویی مورد قبول قرار گرفت و این عمل باعث بوجود آمدن مشکلات فراوانی شد.
در پایان قرن گذشته ایالات متحده آمریکا سعی وافری در مهار کردن مصرف غیردارویی از تریاک کرد، خصوصا" درکشور چین و حتی اواخر قرن پیش سعی در ممنوعه کردن این مواد کرد. علاقه آمریکا برای مهار این معضل به دو دلیل بود، یکی اینکه آنان برای بازاریابی و فروش محصولات خود، به کشور چین نیاز داشتند اما کشور چینی با اقتصاد قوی. و دلیل دوم ظاهرا" جنبه اخلاقی این موضوع بود.
در اثر جنگ اسپانیا و آمریکا، فیلیپین در استعمار آمریکا قرار گرفت و فرمانداران جدید با مشگلی گسترده روبرو گشتند. در آن زمان اسقف اعظم فیلیپین، چارلز هنری برنت آمریکایی، مبارزه اخلاقی در رابطه با داد و ستد تریاک و اعتیاد ناشی از آن علیه آمریکا به راه انداخت که حمایت گسترده ای را به همراه داشت.با وجود ممنوعه اعلام کردن مصرف تریاک در آمریکا و برخلاف کشورهای اروپایی، اعتیاد به تریاک همواره یکی از معضلات اجتماعی به حساب می آمد.
با ضعیف شدن وضع اقتصادی چین، این کشور شاهد رشد جنبش ضد تریاک در دنیا بود. ناگفته نماند که در عین حال انگلستان و هلند حامی این جنبش نبودند. چرا که کشت خشخاش برای آنان از جمله منابع اصلی درآمد محسوب می شد.

در سال 1909 با فشار شدید آمریکا، نمایندگان کشورهایی که دارای مستعمره در خاور دور بودندبه همراه کشور ایران در شانگهای اولین کنفرانس بین المللی تریاک را به ریاست اسقف هنری برنت برگزار کردند.
این کنفرانس پایه ای برای کنفرانس بعدی در سال 1911 در هیگ شد. انگلستان برای شرکت در این کنفرانس با این پیشنهاد پیش آمد که این کنفرانس و معاهدات ناشی از آن می بایست تهیه و داد و ستد کدئین و مرفین را هم در برگیرد. آلمانی ها به این شرط مخالفت شدیدی نشان دادند چرا که صنعت داروسازی آنان در این زمینه فعالیتهای گسترده ای داشته و به نوعی متکی به تولید این مواد بود.
پس از کشمکش های بسیاراین کنفرانس منجر به اخذ پیمان بین المللی تریاک در23 ژانویه 1912 میلادی شد. لازم به تذکر است که این پیمان تا آنجایی پیش رفت که کشورهای هم پیمان موظف به کنترل دادوستد تریاک در چهارچوب قانونی و ملی کشور خود شدند.
آلمانی ها برای حفظ صنعت دارویی خود و تولید مرفین و کدئین حتی لغات و نوشتار این معاهده را با وسواس انتخاب می کردند. تصویب این پیمان نهایتا" متکی بر همکاری کشورهایی بود که در این کنفرانس شرکت نداشتند و به عبارتی این معاهده بسیار باز و بی در و پیکر و عاری از هرگونه چهارچوب و مرزبندی خاصی بود.
کنفرانس بعدی در هیگ در سال 1913 برگزار شد که به همان اندازه کنفرانس قبلی در اجرای شروط ناموفق بود. در کنفرانس هیگ به سال 1914 توافق نامه های به امضاء رسید که "اجرای" شروط پیمان کنترل تریاک را در رابطه با هر کشوری، بدون امضای تمامی کشورهای هم پیمان مجاز شمرد و این خود حرکتی به جلو بود.
پیرو این توافق نامه ایالات متحده آمریکا بلافاصله مصوبه "مواد مخدر" را به تاریخ دسامبر 1914 به بندهای قانونی کشورخود اضافه کرد. این مصوبه نه تنها داد و ستد مواد مخدر را تحت کنترل قرار داد بلکه تصاحب بدون مجوز هر کدام از مواد مخدر نامبرده در پیمان را عملی "جنایی" شناخت و عدم رعایت آن منجر به 2000 دلار جریمه نقدی ومحکومیت تا 5 سال زندان می شد!!
و این خود اولین گام قانونی برای جنایی ساختن استفاده از مواد مخدر شد!
جنگ جهانی اول باعث رکود تمامی تلاشهای پیشین شد و این موضوع تنها پس از امضای معاهده ورسای مجددا" مطرح شد. در این معاهده آمریکا اقداماتی را جهت تشویق و جلب کشورهای دوری گزیده از الحاق به معاهده 1912 معرفی کرد. این پیمان در سال 1920 میلادی جهت اجرا به دست "لیگ ملت ها" سپرده شد.
همزمان در سال 1920 مصوبه "مواد مخدر خطرناک" در انگلستان به اجرا درآمد. جالب توجه اینجاست که در حالیکه امریکائیها در این دوره استفاده از هروئین را برای مصارف دارویی هم غیرقانونی اعلام کردند اما انگلیسی ها استفاده و تهیه مواد مخدر، به طور مثال، هروئین، را برای مداوای معتادین به مواد مخدر مورد قبول قرار دادند.
همانطور که قبلا" اشاره شد به دلیل عدم استحکام و انسجام معاهده 1912 تک تک کشورها چگونگی وظایف مذکور در معاهده در رابطه با کنترل تریاک را هر زمان و به هر شکلی که مایل بودند پیاده کردند و به همین دلیل استفاده از تریاک تا سال 1920 به طور قانونی معمول بود. مشکل اصلی در این بود که استفاده شیمیایی قانونی یود و تولید انواع مواد مخدر به غیر از تریاک خود معضلی اجتماعی را به وجود آورد. برای مبارزه با این معضل جدید "لیگ ملت ها" دو کنفرانس دیگر در ژنو برگزار کرد که موجب اخذ دو معاهده دیگر یکی به تاریخ 11 فوریه و دیگری 19 فوریه 1925 میلادی شد.
اولین معاهده میزان تولیدات داخلی و داد و ستد تریاک در مستعمره های خاور دور را محدود کرد. دومین معاهده تولید برگ کاکائو، کوکائین خام، اکوگنین (مایع مخدر موجود در برگ کاکائو) وگراس (علف) هندی را به لیست مواد مخدر مذکور در معاهدات قبلی اضافه کرد. به علاوه کشورها موظف بودند که تهیه، داد و ستد و مالکیت تمامی مواد "کرخت کننده" را به طور جدی و به طور سیستماتیک تحت نظر داشته باشند.استفاده این مواد در چهارچوب شروط معاهده جرم جزایی محسوب نمی شد به علاوه اینکه تریاک همچنان به طور قانونی در کشورهای شرقی کشت و مصرف می شد. در نتیجه تنها راه مبارزه با سوء استفاده از تریاک ایجاد "حق امتیاز انحصاری" یا مونوپلی به نظر می آمد.
در سال 1931 در سطح بین المللی تلاشهایی برای تغییر قوانین و ممنوع ساختن تولید قانونی و استفاده تریاک تنها برای مصارف دارویی صورت گرفت. معاهداتی دیگر به این منظور بسته شد از آن جمله می توان از معاهده ژنو (13 جولای 1931)، معاهده بانکوک (27 نوامبر 1931) و معاهده ژنو (26 جولای 1936) و چندین معاهده دیگر با پیچیدگیهای خاص خود نام برد.
آخرین معاهده مشخصا" برای سرکوبی معاملات غیرقانوی مواد مخدر از هم پیمانان این معاهده درخواست کرد تا با جنایی معرفی کردن این عمل مجازات سخت تری تائین کنند. با کمال تعجب آمریکایی ها با این معاهده مخالفت کرده و از امضای آن خودداری کردند!

پس از جنگ جهانی دوم سازمان ملل متحد این قضیه را به دست گرفت. بخش اقتصادی و شورای اجتماعی سازمان ملل متحد موفق شد تا کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل را دایر کند. این کمیسیون از اعضای 40 کشور تشکیل شده و تهیه و نوشتار خط مشی و سیاست جهانی مواد مخدر را شروع کرد.
نتیجه فعالیت های این کمیسیون منجر به اخذ معاهده ای جدید (نیویورک 30 مارس 1961) شد که جایگزینی برای تمامی معاهدات پیشین گردید و همواره مورد استفاده است!
بر مبنای این معاهده تمامی هم پیمانان می بایست جهت محدود ساختن دادوستد مواد مخدر، تولیدات و مالکیت مواد مخدر تنها جهت مصارف علمی و دارویی ، اقدامات قانونی و اجرایی لازم را ارزیابی کنند. تمامی فعالیت های دیگری که در جهت استفاده مواد غیر از مصارف علمی و دارویی صورت می گرفت جرم محسوب شده و درخور مجازات است.
این معاهده مواد مخدر را به چهار بخش دسته بندی کرده که شرایط نظارت بر هر کدام از این مواد مختلف است. سازمان ملل می تواند با مشورت و توصیه سازمان جهانی بهداشت هر نوع مواد جدید دیگری راکه باعث تهدید و خطر جدی بر سلامت عموم بوده و منبع درآمدی برای قاچاقچیان شود را به این لیست اضافه کند. تا آنجایی که این مواد ممنوعه اعلام نشود ، تولید، داد و ستد و استفاده از آنها می تواند قانونی تلقی شود!
در این معاهده با در نظر گرفتن میزان سوءاستفاده از هر ماده، اسامی آن می تواند از یک دسته یندی به دسته بندی دیگر منتقل شود و قوانین بین المللی نیز می بایست با این تغییرات تغییر یابد.
جالب توجه اینجاست زمانی که تمامی این معاهدات بسته شد، استفاده از تریاک یک معضل اجتماعی نبوده و برعکس تمامی قوانین اجتماعی دیگر، وعظ قانون مبارزه با استفاده از تریاک در اثر عکس العمل به یک مشکل اجتماعی نبود بلکه در اثر تحمیل کشورهای بیگانه به عنوان مثال آمریکا صورت گرفت. آمریکائیها تنها به خاطر عقاید غیرعادی و ستمگرانه خود با برچسب زدن به افراد و تنها به خاطر منافع شخصی خود با قوانین به اشکال مختلف بازی کردند و می کنند.
متأسفانه هیچ معاهده ای قادر به کنترل ، مصرف و کشت خشخاش در دنیا نشد. دولت ها در عین حال که به این معاهدات می پیوندند از طرف دیگر تنها به خاطر مسائل اقتصادی از داد و ستد های غیرقانونی چشم پوشی می کنند و قربانیان تنها مردم بیگناهی هستند که در اثر عدم آگاهی و شرایط نامساعد اجتماعی به چنگال این هیولای در لباس دوست اسیر می شوند و در پایان روز با برچسب "جنایتکار" به دید "انگل های" جامعه از اجتماع طرد می شوند!

دکتر نازی اکبری ، عضو هیئت علمی کنگره 60


منابع:

قوانین بین المللی و معاهدات تریاکhttp://links.jstor.org/sici?sici=1479-5949(1936)3%3A18%3A1%3C94%3AILATOC%3E2.0.CO%3B2-A
چکیده ای از تاریخچه سیاستنامه های مبارزه مواد مخدر در بریتانیاhttp://www2.lifeline.org.uk/about.asp?ID=65
معضلی به نام تریاکhttp://www.druglibrary.org/schaffer/Library/studies/op/opmenu.htm تریاک چیست؟http://opioids.com/poppy.html
تاریخچه کشت خشخاش http://opioids.com/timeline/
تاریخچه تریاک در زمان امپراطوری ویکتوریا در بریتانیاhttp://www.qub.ac.uk/schools/SchoolofEnglish
/imperial/india/opium.htm


[ چهارشنبه شانزدهم تیر 1389 ] [ 11:32 PM ] [ کامران ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگپیام برای کسانی به دنیایی تازه قدم نهاده اند و به خویش خویشتن توجه می نمایند .
بر شما واجب و ضروری است که از سخن به نقطه عمل حرکت بنمایید و بر زمین و سماءتوجه کنید.
با اندیشه ژرف خود به رحمت ماوراء ایمان راسخ داشته باشید و بدانید که پاداش شما دست همیاری شما را خواهد داد .
آن گاه بذر نیکو بکار یا تخم و دانه با ارزش ، هم قوت کافی و هم سایه بان هایتان برافراشته خواهد شد.

پس آن کنید که فرمان است.


 دانلود درمان اعتیاد رایگان
دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60بهترین راه درمان
دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60 نحوه درمان اعتیاد

دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60گروه بندی معتادان
دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60چگونگی درمان D.S.T
دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60کاربرد تریاک در درمان
دانلود مقالات صوتی درمان اعتیاد کنگره 60سیستمx(مکانیزم اعتیاد)


امکانات وب